Vyhledávání
Žádné oslavy, žádné setkání. Čínský okres zakázal veřejným činitelům pořádat velké akce
Členové komunistické strany v jihozápadní Číně nemohou pořádat narozeninové večírky a další oslavy. Omezit by měli i svatby a pohřby. Místní úřady tím vyslyšely výzvu ústřední vlády, která už nějakou dobu volá po větší střídmosti funkcionářů, napsal server BBC.
Žádné narozeninové oslavy ani jiné párty. V okresu Fu-ning se členové místní komunistické strany a veřejní činitelé musí rozloučit s jakýmikoliv oslavami. Nařízení se dotýkají i svateb a pohřbů, kde bude také zakázáno darovat novomanželům či pozůstalým více než 200 jüanů (655 korun) v hotovosti. V Číně je totiž zvykem dávat oslavencům na večírcích peníze. Podle BBC může být tento krok zneužíván k úplatkům cizí osoby.
Restrikce se týkají pouze straníků a veřejně činných osob, na většinu obyvatel se nestahují. V posledních letech ale hlavně Peking vyzývá obyvatelstvo k větší střídmosti. Chce, aby pořádali “jednodušší a umírněnější svatby”, a současně také odsuzuje “extravaganci a nehospodárnost”. Není to ale poprvé, co čínská komunistická strana v této věci proti svým členům zasahuje. V roce 2015 zakázala třeba opulentní hostiny, členství v golfových klubech či vstup do soukromých klubů.
Zaměstnanci ve státní správě okresu v provincii Jün-nan musí místním úřadům hlásit veškeré podrobnosti o vlastní svatbě, včetně celkových nákladů či seznamu hostů. Jejich počet nesmí být vyšší než 200, přičemž výdaje na jídlo pro jednoho nesmí přesáhnout 50 jüanů (164 korun). Svatby a v pohřby jsou v Číně považovány za známku sociálního statusu. Společnost očekává, že především vysoce postaveni lidé budou pořádat opulentní akce, kterých se může účastnit stovky hostů. V menších vesnicích trvají tyto akce celé dny. Nyní nesmí události trvat více než tři dny a veškeré informace z nich musí být úřadům předány maximálně do deseti dnů.