Lidský mozek vnímá i okamžiky po smrti, tvrdí studie

21. ledna 2020·Životní styl·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto

O tom, co je to vlastně smrt, zda existuje život po životě a jaké to vlastně je, když se umírá, se vedou spory už odnepaměti. Teorií existuje celá řada, s jistotou to ale vědí jen ti z nás, kteří už si tím prošli. Jenomže nikdo z nich nám to již nepoví. Skupina vědců pod vedením doktora Sama Parnii přišla v nedávné studii k překvapivému závěru: náš mozek je schopen vnímat ještě po tom, co už jsme prohlášeni za mrtvé.

Jak víme, že jsme mrtví? Jednoduše. Náš mozek totiž vnímá i po smrti. To alespoň tvrdí závěry doktora Sama Parnii z Langoneova lékařského centra na Newyorské univerzitě. Podle jeho studie totiž lidský mozek funguje zřejmě ještě nějaký čas poté, co tělo přestane jevit známky života. A během této doby mají být někteří pacienti dokonce schopni vnímat.

Vědci do svého výzkumu zahrnuli 2060 lidí z Velké Británie, USA a Austrálie, kteří prodělali zástavu srdce, ale podařilo se je oživit. Dvě pětiny z nich potvrdily, že ještě po zástavě srdce dokázali vnímat. Někteří popisovali hlavně strach, jiní uvědomění si blížící se smrti.

“Popisovali, že viděli lékaře a sestry pracovat, vnímali i to, co si mezi sebou říkají, a viděli věci, o kterých by jinak nemohli vědět,” uvedl Dr. Parnia pro magazín Live Science. Pravdivost zážitků si vědci ověřili u zdravotnického personálu.

Podle Parnii smrt není jen jedním okamžikem, ale namísto toho procesem, během něhož selhává srdce, mozek a plíce a který se v určitých fázích dá ještě zvrátit.

Technicky vzato nastává smrt v momentě, kdy člověku přestane fungovat srdce. V tom okamžiku přestane fungovat i krevní oběh a do mozku se nedostává žádná krev. Přestanou fungovat také reflexy, jako třeba stahování zornic. Podle studie ovšem stále může fungovat určitá forma lidského vědomí, a pacient tak klidně může slyšet, jak ho lékaři prohlašují za mrtvého.

Parnia také uvádí, že klinická smrt může ovlivnit pacientův další charakter. “Stává se, že lidé, kteří mají tyhle zkušenosti, se vrátí pozitivně proměněni – jsou více altruističtí, více se zajímají o pomoc druhým. Najdou si nový smysl života,” popsal vědec.

Životní styl - další články