Když se mamince něco nezdá, má vyhledat pediatra, ne rady na internetu, říká Vendula Jelínková

10. února 2023·Životní styl·Dominika Číčelová

Fyzioterapeutka Vendula Jelínková byla hostem Press klubu Frekvence 1. Jelikož se specializuje na dětskou fyzioterapii, mluvily s Romanou Navarovou především o psychomotorickém vývoji dětí. Fyzioterapii si ale probraly i obecně, včetně toho, že fyzické problémy mohou být spojeny s psychikou.

Momentálně se fyzioterapeuti nejčastěji setkávají u pacientů s problémy zad a krku. Vendula Jelínková se hned na úvod podělila o zážitek z předešlého dne, kdy musel pán dorazit na pohotovostní ošetření, kdy měl akutní blokádu krční páteře. “To se stává. Najednou lidé vypnou, skončí jim stres, sednou si, udělají si pohodičku a najednou zjistí, že musejí znovu do práce a tělo se začne sypat. Pán naštěstí přišel až třetí den, co se mu krk zablokoval, to je dobře. První den se s tím nedá udělat nic. Je doporučeno suché teplo, léky proti bolesti a klid. Až když na sebe klient může nechat sáhnout, už se s tím dá pracovat,” vysvětluje fyzioterapeutka a dodává, že vždycky se dá všemu předejít. Když o své tělo člověk preventivně pečuje, ať už pravidelným sportováním nebo péčí o duši, protože dnes jde často o stresové záležitosti spojené s povoláním, hypotékou, splátkami apod.” 

Dále paní Jelínková říká, že za ní chodí klienti s fyzickým problémem, například bolestí krku, ale když se jim během pěti dnů nepodaří pacientovi pomoct, musí přemýšlet, jaký další vliv zde může působit. Většinou to pak právě bývá psychosomatická složka. Pak je prý třeba zapojit do léčby psychologa.

První rok v životě dítěte je nejdůležitější

Psychomotorický vývoj je obor, kterému se Vendula Jelínková věnuje. Pod tímto pojmem se míní zvládnutí určité míry úrovně dovednosti z hlediska pohybu, řeči, sociální interakce a psychiky. “Vše záleží na dozrávání nervové soustavy, která se v prvním roce dítěte markantně vyvíjí. Jde o základní stavební kámen dalšího vývoje motoriky i psychiky. Musí se na to skutečně dbát. Například nesmíme podcenit, když miminko otáčí hlavičku jen na jednu strunu. Kdyby se to nechalo být, bude se vyvíjet v konstantní asymetrii, do skoliózy. Nebo když se bude miminko obracet jen přes jednu stranu, při postavení bude automaticky nakračovat vždy přes jednu končetinu, kontrolovat, aby stálo rovně… pokud se to podcení, může si následky nést po zbytek života,vysvětluje odbornice a radí, jak se s tím dá pracovat. “Ideálně se k nápravě používají hry a hračky. Tím, že například dáváme hračky na druhou stranu, na kterou se miminko normálně nepřetáčí. Rodiče, alespoň v oblasti Prahy, jsou v tomto ohledu zodpovědní, snaží se dítě minimálně přivést na preventivní prohlídku. Maminky jsou starostlivější a možná jeto tím, že jsou prvorodičky starší. Zase to může být někdy na škodu, protože dnes mají maminky přístup ke spoustě informací, ale jako neodborníci nemohou vyhodnotit, co je správné a co ne. Občas se pak zbytečně stresují a tím stresují i dítě,” tvrdí Jelínková.

V dnešní době je mnoho různých skupin na internetu ohledně rodičovství, dětí apod. Neodborníci tedy konzultují své problémy s jinými neodborníky místo toho, aby se poradili se svým doktorem“Občas se ale stává, že nikdo nechce maminky vyslechnout. Mají větší trápení, jsou třeba na všechno samy, pak mají potřebu to rozebírat na internetu, kde je vše navíc anonymní. Nemusí se nikomu konkrétně představovat ve stylu: Já jsem ta, co má tyhle obtíže. Stále ale platí, když se mamince něco nezdá, má vyhledat odborníka, ne internetovou skupinu,” hlásá Vendula Jelínková.

Boty se nemají dědit

Velice důležitý je vývoj dětské nohy. Proto dítě musí mít správnou obuv“Nekopíruje-li bota tvar nožky, bude otlačovaná a noha zleniví. To pak může mít dopad na celé tělo a jeho držení. Kvalitní obuv bývá problém, protože dětská noha roste rychle a kupovat drahé boty každý druhý měsíc není pro každého možné. Vyhnout bychom se ale měli dědění bot,” upozorňuje host Press klubu Vendula Jelínková.

Životní styl - další články