Vyhledávání
Šárka Strachová: Sport je jen část života. Člověk může mít medaile i dobré vztahy v rodině
Šárka Strachová (Zdroj: Frekvence 1)
Hostem Press klubu byla mistryně světa ve slalomu z roku 2007 Šárka Strachová. S moderátorem Ondřejem Kopou mluvila především o novém podcastu deníku Sport s názvem Branky, děti, rodiče. Jakou roli ve sportovní výchově hrají rodiče a lituje ona sama ukončení kariéry?
Aktivní sportovní kariéru ukončila Šárka Strachová před osmi lety; na svém kontě má bronzovou olympijskou medaili. Po vrcholovém sportu se jí vůbec nestýská. Možná i proto, že okolo sportu se točí pořád. Sama přiznává, že i kolegové z deníku Sport ji nemuseli do podcastu přemlouvat. „Podcast není jen o sportu, ale spíše je rádcem pro rodiče, jak vést, komunikovat a vychovávat děti. Cílovka děti a rodiče je moje srdcovka a je to velmi důležité téma. Rodiče potřebují podporu a nechat si pomoct, když tápou,” říká.
V podcastu nebude mluvit jen ona, zvát si bude nejrůznější odborníky, ale i samotné rodiče, kteří vychovali známé sportovce, jako je třeba maminka Davida Pastrňáka. Strachová přiznává, že nejtěžší je najít rovnováhu. „Bez drilu to nejde, olympiádu s ovladačem v ruce nevyhrajete. Začíná to u toho nechat děti formovat si svojí osobnost, aby si našli sami tu cestu. Rodiče by měli děti správně navnímat, neměli by do toho dávat svoje nesplněné ambice,” upozorňuje s tím, že ambice rodičů jsou velmi zásadní. „Jde o to, aby se neohrozily vztahy v rodině. Sport je jen část života.”
Je důležité podporovat všestrannost u dětí
Pro ni samotnou byla sportovní kariéra důležitou součástí života. Pomohla jí najít, kdo je a kam chce v životě směřovat. Přiznává ale, že cena za to byla velmi vysoká. „Je nutné si uvědomit, že můžete mít medaile i hezké vztahy, nemusíte si mezi tím vybírat.” Strachová stála na lyžích už ve dvou letech a upozorňuje na to, že je velmi důležité, aby si dítě mohlo vybrat z více možností. „Zásadní je podporovat všestrannost. Samo dítě musí zjistit, co ho baví a naplňuje. Nemusí to být vždycky jen sport, ale i třeba hra na hudební nástroj nebo malování,” říká Strachová s tím, že největším vzorem jsou pro děti rodiče.
Zásadní roli má pak i trenér a učitel, proto je důležité vybrat ty nejlepší. Strachová má sedmiletou dceru a odmalička je vedena ke sportu. „Chodí na gymnastiku a na tenis, zatím ji to baví, ale do toho maluje a hraje na piano. Snažím se jí nabízet širokou škálu možností a jí to takhle i vyhovuje. Nemám ale ambice, aby byla vrcholovou sportovkyní, chci, aby ji to bavilo,” uzavírá Šárka Strachová.