
Vyhledávání
Zavřít
O víkendu nás čeká změna času! Jak může posun času ovlivnit fungování našeho organismu?
Ilustrační foto. (Zdroj: Depositphotos)
Už tento víkend nás čeká změna času ze zimního na letní, budeme tedy spát o hodinu méně. Jak zásadní je pro naše tělo tato změna a co negativního a naopak pozitivního nám může přinést?
Člověk reaguje na změnu světla ve tmu a opačně. Když je venku přirozeně světlo, je náš mozek aktivní, kdežto se soumrakem přichází útlum a příprava na spánek. Cirkadiánní rytmy jsou cyklistické změny, kterými tělo prochází v průběhu zhruba 24 hodin. Kromě reakce na světlo jsou to jakési vnitřní hodiny, které musíme během změny času přenastavit.
Všechno řídí buněčný mechanismus, světlo a tma jeho fungování korigují. Když budeme dlouho pracovat za tmy a naopak spát, když je světlo, naše tělo bude zmatené. Budeme hůř spát, ale také se zhorší další procesy v těle. Výsledkem může být špatné trávení, přibírání nebo naopak nechutenství. A velký vliv to bude mít i na naši psychiku. Podle vědců existuje v těle mnoho periferních hodin, které jsou řízeny centrálními hodinami v mozku.
V západní medicíně se na orgánové hodiny dříve moc nebral ohled, ale tradiční čínská medicína s tímto systémem už dlouho pracuje. 24hodinový cyklus má rozdělen do dvou intervalů. Třeba žaludek je nejvíce aktivní mezi 7. a 9. hodinou ranní a náš mozek nejvíce pracuje mezi 9. a 11. hodinou. Okolo půlnoci regeneruje žlučník, nad ránem zase plíce.

A právě tento proces může změna času ovlivnit, protože čas se posune o hodinu vpřed. Mezi 1. a 3. ranní ale nejvíce regenerují játra, která jsou podle čínské medicíny pro naše tělo velmi důležitá. Západní medicína zase klade důraz na produkci růstového hormonu, který je potřeba pro obnovu buněk a tkání. Aktivuje se imunitní systém a mozek odstraňuje toxické a metabolické zplodiny. Proto bychom v tu dobu neměli jíst.
Už dlouho se spekuluje o tom, že bychom se změny času mohli zbavit. Vědci mluví o tom, že změna ze zimního na letní čas je pro naše tělo náročnější. Především pro ty, kteří potřebují pro ranní vstávání denní světlo. Ideální je se na změnu času předem připravit; neponocovat, chodit spát včas a nerušit spánkový rytmus dlouhým koukáním do monitorů. Ideální je také odlehčit orgánům lehčí stravou a pohybem na čerstvém vzduchu.