23. srpna se Angličané zbavili skotského hrdiny Williama Wallace. Poprava byla provedena bestiálním způsobem

23. srpna 2023·Koktejl·Lenka Skrzeczkova

William Wallace. (Foto: Profimedia)

Kdybyste měli jmenovat skotského národního hrdinu, většině z vás by se vybavilo jméno William Wallace. Bojovník a někdejší ochránce skotského lidu, který se ve 13. století proslavil během válek za nezávislost Skotska. Do celosvětového povědomí tato postava vešla zejména díky oscarovému snímku Statečné srdce. Ten má sice řadu historických nepřesností, ale konečný osud Wallace v něm zaznamenán je, jeho poprava. K té došlo 23. srpna 1305.

Není jisté kdy a kde se přesně William Wallace narodil. Platil za člena nižší šlechty a jeho otec vlastnil poměrně velké množství půdy. Po jeho smrti Williama vychovávali dva jeho strýcové, kteří ho vedli k tomu, aby se stal knězem. Ovládal tak francouzštinu, latinu a uměl číst i psát.

V době jeho mládí vládl ve Skostku Alexander III., který dokázal udržovat dobré vztahy s anglickými panovníky. Už tehdy se sice objevovaly snahy Anglie o připojení Skotska, o žádné vojenské výpady se ale zatím nejednalo. Panoval zde především mír a stabilita, a to až do chvíle, kdy Alexander III. náhle zemřel po pádu z koně. Tehdy byla právoplatnou dědičkou jeho čtyřletá vnučka Markéta, i ta ale tři roky na to zemřela a skotský trůn si začala nárokovat řada uchazečů.

O Skotsko měla velký zájem Anglie

Do rozhodování o novém skotském králi se vložil i anglický král Eduadr I. Jakožto vlídný soused Skotska měl plnit roli arbitra. Sám ale chtěl využít vzniklé nestability ve svůj prospěch. Nově zvoleného krále Jana I. Skotského tak ponižoval a podkopával mu autoritu. Převzal také právní spory vůči skotskému králi ze strany jeho poddaných, požadoval podíl na úhradě nákladů za obranu Anglie a podporu jeho tažení do Francie. Pomalu tak rozdmýchával spory a skotský trůn byl připraven uzmout i násilím.

Začátky vzdoru Williama Wallace proti anglické koruně zachycují různé legendy a básně. Ta nejznámější říká, že v době politické krize zabil při potyčce dva anglické vojáky, což byl závažný delikt. Anglický guvernér tamního města sir William Heselrig ve snaze chytit Wallace, zajal a popravil jeho tajnou ženu. Wallace se později pomstil a Heselriga zabil. Skutečnost ale pravděpodobně takto romantická nebyla. Wallace byl šlechtic, kterému se stejně jako řadě ostatním nelíbily daně a další formy povinných odvodů do pokladnice Eduarda I., který si Skotsko pomalu podroboval. Wallace tak kolem sebe začal soustředit malou armádu a revoluce mohla začít.

Wallace vyrazil do boje

Poprvé se v regulérní bitvě s anglickými vojáky Wallace a jeho bojovníci střetli v bitvě u Stirlingského mostu. Skotská strana byla slabší početně i výzbrojí. Využila ale samotného úzkého mostu. Přes ten během bojů postupovaly anglické síly a Wallacovi muži se proti nim vydali na zteč a vyhráli. Po bitvě byl William pasován rytířem a prohlášen ochráncem Skotska. Nebyl jím ale dlouho protože při následující bitvě u Falkirku byla jeho armáda Angličany rozdrcena. Pár měsíců na to, se William vzdal titulu ochránce a odcestoval do Francie jednat o podpoře pro skotskou věc. Když se o několik let později vrátil do Skotska, nečekali ho lidé s otevřenou náručí. Naopak Wallace byl zrazen skotským rytířem, který ho vydal Angličanům. Ti ho zajali, převezli do Londýna, obvinili z velezrady a 23. srpna 1305 pro výstrahu popravili.

Bestiální poprava

Samotná poprava proběhla obzvláště bestiálním způsobem. (Proto pokud jste slabé povahy, tak doporučujeme dál nečíst. pozn. red.) Angličané Williama nejprve svlékli a svázali za koně, který ho vlekl na popraviště. Poté byl oběšen, ale ve chvilce sundán, aby mu kat ještě zaživa rozřízl břicho, vyndal vnitřnosti a vykastroval ho. Nakonec mu usekl hlavu a tělo rozčtvrtil. Tyto části pak byly vystaveny v různých městech po celé zemi. Touto hroznou formou Wallaceova trestu ale anglický král Eduard Skoty nezastrašil. Odpor pokračoval dál, až se roku 1314 podařilo Robertu Bruceovi osvobození Skotska dovršit v bitvě u Bannockburnu.

Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.

Koktejl - další články

Doporučujeme