
Vyhledávání
Na jaře začíná ježkům nový život. Nezničme jim ho ohněm
Ilustrační foto. (Zdroj: Depositphotos)
S příchodem jara se příroda probouzí a spolu s ní i ježci – naši pichlaví sousedé, kteří celou zimu přečkali schovaní v hromádkách listí a klestí. Právě v tomto období však na ně číhá nebezpečí, na které se často zapomíná: pálení trávy a zahradního odpadu. Ježci si totiž hromady větví a suchého listí vybírají jako svůj domov nebo porodní hnízdo. Jediný neuvážený zápal může mít tragické následky.
Než tedy škrtnete sirkou, věnujte chvíli času kontrole hromady, kterou chcete spálit. Nejlepší možností je odpad vůbec nepálit – listí a větve lze využít jako kompost nebo přírodní úkryt pro různé tvory. Pokud už pálení plánujete, přesuňte materiál na nové místo až těsně před zapálením, čímž zamezíte tomu, že v ohni skončí schovaný ježek. Oheň by pro něj znamenal jistou smrt – na rozdíl od jiných zvířat se ježek ve stresu neschovává útěkem, ale stočením do klubíčka.

Pomoci můžete i tím, že svou zahradu uzpůsobíte ježkům jako přirozenému útočišti. Stačí ponechat kousek zahrady divočejší, s listím, kameny, houštinami nebo kupkami větví. Ježkům tím nabídnete nejen úkryt, ale i prostor pro hledání potravy. Zvažte také vytvoření ježčího domečku ze dřeva, cihel nebo proutí, který umístíte na klidné, stinné místo. Vchod by měl být orientovaný ideálně na jihovýchod a vnitřek vystlaný listím nebo slámou.

Nezapomeňte, že i plot může být překážkou. Právě teď na jaře potřebují ježci prozkoumávat nové revíry a hledat potravu po větším území. Průchodný plot nebo malý otvor o velikosti alespoň 13 x 13 cm může znamenat rozdíl mezi přežitím a vyhladověním. V ideálním případě se domluvte se sousedy a vytvořte takzvanou „ježčí dálnici“ – propojenou síť zahrad, ve které se ježci mohou bezpečně pohybovat. Na jaře začíná jejich sezóna – pojďme jim to nepokazit.