Vyhledávání
15. srpna se japonský císař Hirohoto rozhodl kapitulovat a ukončil tamní bombový masakr
15. srpen je významným datem z hlediska historie 2. světové války. Právě v tento den v roce 1945 oznámil japonský císař Hirohito kapitulaci Japonska. K podepsání listin ale došlo až v září.
Zatímco v létě 1945 se Evropa už řadu týdnů těšila z konce nejhoršího ozbrojeného konfliktu v historii. Na druhém konci světa v jihovýchodní Asii boje nadále pokračovaly. V květnu 1945 v době ukončení války v Evropě Japonci ovládali Thajsko, Malajsii, Indočínu, větší část Indonésie, rozsáhlé oblasti ve východní Číně nebo také Mandžusko, Koreu a některé Tichomořské ostrovy.
Přestože Američané postupně dobývali jeden pacifický ostrov za druhým. Japonsko, které válku s USA vyvolalo a které během války obsadilo řadu asijských zemích, kde zavedlo barbarskou krutovládu, odmítalo zápas vzdát. V zatvrzelém postoji je nedokázaly ani zviklat nálety amerického letectva, které v průběhu války vážně poškodily na 67 japonských měst včetně Tokia.
Hirohita Američané donutili kapitulovat silou
Za těchto okolností zvažovali představitelé USA možnost přimět císaře Hirohita ke kapitulaci silou. Vedení armády proto vypracovalo návrhy operace Olympic a Coronet, jejíž cílem bylo dobýt hlavní japonské ostrovy Kjúšú a Honšú. Podle odhadů se měly ztráty na životech jenom na straně USA pohybovat v řádů sta tisíců mužů. Koncem července 1945 vyslali Spojenci ze svého zasedání v Postupimi Japonsku poslední varování. Buď bezpodmínečná kapitulace, nebo okamžité a naprosté zničení Japonska. Tokio přešlo ultimátum mlčením. Načež americký prezident Harry Truman sáhl ke krajnímu řešení. Tím bylo použití nového typu zbraně – atomové bomby.
První bomba císaře nechala chladným
Japonské velení včele s císařem nepřiměla ke kapitulaci ani první bomba svržená na Hirošimu, která město srovnala se zemí a připravila o život na osmdesát tisíc lidí. Až zkáza druhého města, přístavu Nagasaki, přiměla Japonsko k přistoupení na požadavky spojenců. 15. srpna 1945 přesně v poledne japonského standartního času v rozhlasové řeči přečetl Hirohito císařský reskript o ukončení války. Nízká kvalita nahrávky v kombinaci s klasickým jazykem používaným císařem v reskriptu způsobila, že nahrávka byla pro většinu posluchačů velmi obtížně srozumitelná. Císař navíc ve svém proslovu výslovně nezmínil kapitulaci, aby se předešlo nejasnostem, po odvysílání záznamu, okamžitě následovalo vysvětlení, že Japonsko se Spojencům skutečně bezpodmínečně vzdává. Reakce veřejnosti na císařův projev byla různá. Mnoho Japonců řeč vyslechlo a pokračovalo ve svém životě, jak nejlépe uměli. Zatímco někteří důstojníci armády a námořnictva si vybrali sebevraždu. Tokio stvrdilo svoji porážku podpisem kapitulačních listin 2. září v Tokijském zálivu na palubě americké bitevní lodi USS Missouri. A právě datum 2. září 1945 přestavuje definitivní tečku za 2. světovou válkou.
Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.