Vyhledávání
Jaká je kvalita vody v přírodních koupalištích? Vyhnout byste se měli Kachličce a Brušperku
Voda ve většině přírodních koupališť v zemi je před začátkem letních prázdnin podle hygieniků vhodná ke koupání. Výjimku představuje především rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku, kde nově platí zákaz koupání. Několik koupacích míst v Česku má zhoršenou kvalitu vody, koupat se tam však lze.
Zákaz koupání v rybníku Kachlička vyhlásili hygienici ve čtvrtek. Důvodem je velké množství sinic spolu s výrazným překročením limitních hodnot pro chlorofyl. Při koupání by podle hygieniků hrozilo akutní poškození zdraví.
Ostatní sledovaná koupaliště na Vysočině jsou ke koupání vhodná. Jen mírně sníženou kvalitu vody mají rybníky Ředkovec na Havlíčkobrodsku, přehrada Dalešice na Třebíčsku a na Žďársku rybník Domanínský a Pilská nádrž.
Bez výrazných problémů s kvalitou vody jsou koupaliště na východě Čech. Menší připomínky mají hygienici podle posledních kontrol jen k rybníku Rosnička na Svitavsku, kde je kvalita vody mírně zhoršená. S horší průhledností vody musí lidé počítat také v Oborském rybníku u Jinolic na Jičínsku, kde je průhlednost vody pod jeden metr.
Na severu Čech považují hygienici za nevhodné ke koupání přírodní koupaliště v Chrastavě u Liberce. Znečištění je tam na čtvrtém stupni z pěti. Na stupni tři je kvůli zvýšenému výskytu sinic Máchovo a nedaleké Hamerské jezero. Koupání v obou jezerech hygienici nedoporučují citlivým jedincům, mezi něž patří děti, těhotné ženy či alergici. Horší průhlednost vody je i v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku a v rybníku Chabařovice nedaleko Ústí nad Labem.
Na západě Čech je tradičně problematický Velký rybník u Hroznětína. Kvalita vody je tam zhoršená. V předchozích letech bylo v rybníce opakovaně zakázáno koupání kvůli sinicím. Podle hydrobiologa Jindřicha Durase nelze koupání doporučit v přehradě České údolí u Plzně, kde je voda silně zakalená nadměrným výskytem mikroskopických řas planktonu.
Kvalita vody ve středočeských koupalištích je na všech sledovaných místech v pořádku. Stupněm dva označili kontroloři vodu v jezerech Poděbrady a Ostrá na Nymbursku, na koupališti Vyžlovka a v rybníku Jureček u Prahy a na Novém rybníku v Příbrami a Pilském rybníku na Příbramsku. Všechny další lokality jsou hodnoceny nejlepším stupněm jedna.
Také na Moravě je většina sledovaných koupališť ke koupání vhodná. Nejvýznamnější výjimkou je nádrž Brušperk na Frýdecko-Místecku. Kvůli přítomnosti cerkárií ve vodě v minulých koupacích sezonách je tam koupání stále rizikové.
Zhoršuje se ale také kvalita vody v Žermanické přehradě, kde se objevily sinice, voda je tam ale zatím vyhovující. Krátkodobé mikrobiologické znečištění vykazují nádrže Luhačovice a Všemina na Zlínsku. Ve vodě byly ve zvýšené míře zjištěny indikátory fekálního znečištění. Vyplývá to z měření, která tento týden dělali hygienici, ani na jednom z míst ale koupání nezakázali.
Zdroj: ČTK