Martin Frouz: Jsem rád, že jsem měl možnost Závišův kříž a relikviář svatého Maura dokumentovat

24. března 2025·Zprávy·Barbora Turková·Ondřej Kopa

Martin Frouz (Zdroj: Frekvence 1)

Hostem Press klubu byl fotograf a popularizátor vědy Martin Frouz. S Ondřejem Kopou probírali jeho práci na relikviáři svatého Maura či na Závišově kříži.

Miluje vědu a rád ji dostává mezi obyčejné smrtelníky. Snaží se ji prostřednictvím fotografií přiblížit lidem. „Nejdřív jsem fotil pro kolegy z Akademie věd, ale když jsem se dostal do redakce National Geographic, začal jsem objíždět různé vědecké instituce a postupně se to nějak vyvinulo,” popisuje svou fotografickou cestu Martin Frouz.

Blíží se čtyřicáté výročí znovuobjevení relikviáře svatého Maura. Frouz s touto ojedinělou památkou strávil v trezorové místnosti zhruba tři týdny. Během té doby fotil nejrůznější ozdoby, kameny či strukturu materiálu. Fotky se použijí jako pohlednice nebo poslouží kunsthistorikům k porovnávání s podobnými relikviáři po celém světě,” říká fotograf s tím, že podobných relikviářů je na světě 12 až 15.

Relikviář svatého Maura je největší památkou svého druhu, kterou u nás máme. V listopadu si připomínáme jeho znovuobjevení a otázkou zůstává, jak je možné, že se ho po válce podařilo tak dobře ukrýt. Jeho příběh je velmi složitý a vydal by na několik článků, ne-li knih. Na relikviáři se samozřejmě podepsaly i ne úplně dobré podmínky, ve kterých byl uchováván, či stav, s jakým s ním bylo zacházeno. Výsledek nyní můžete vidět v Bečově nad Teplou.

Další významnou Frouzovou prací je 3D dokumentace Závišova kříže. „I tady děláme tu kompletní sadu, ale nevíme, kým byl vyroben ani jak se do Vyššího Brodu dostal. Je to památka, která by si zasloužila film, protože je to jedna z největších památek Evropy. Jsem rád, že jsem měl tu možnost Závišův kříž a relikviář svatého Maura dokumentovat. Společně s korunovačními klenoty patří mezi naše tři nejvýznamnější zlatnické památky,říká fotograf Martin Frouz. Závišův kříž není běžně k vidění, výjimkou je jen pár týdnů v létě.

Celý rozhovor najdete zde.

Zprávy - další články