Vyhledávání
Spánek je kořením našeho života. Pozor na špatnou matraci nebo modré světlo
Všichni víme, že když málo spíme, druhý den stojí za nic. Jsme unavení, v práci nepodáváme takový výkon a navíc jsme nepříjemní na sebe i na naše okolí. Jediné, co nás vysvobodí je káva a jít si brzo lehnout. Jak udělat, aby náš spánek byl kvalitní a my tak měli spokojený život? Odpovídá web G.cz.
Podle průzkumů strávíme spánkem 25 let života. Je tak jasné, že pokud se špatně vyspíme, značí to jeho sníženou kvalitu. Ideálně je chodit spát do postele ve stejný čas a spát každý den osm hodin. Všichni ale tušíme, že tohle je pro mnoho z nás nedosažitelný cíl. Naše tělo se řídí cirkadiánním rytmem, díky kterému se vyplavují hormony ve správný čas.
Jedním z nich je třeba melatonin, který se vyplavuje podle toho, zda je venku světlo nebo tma. To je důvod, proč se nám po setmění chce spát. Melatonin se ale vyplavuje jinak, pokud máme moc modrého světla. I proto se nám po koukání do obrazovky nemusí večer chtít spát. Jenže když se nám nebude chtít spát a usneme pozdě, ráno jsme nepoužitelní.
Místo koukání na televize nebo do telefonu, si proto vezměte před spánkem knížku. Díky tomu se vám bude nejen lépe usínat, ale i lépe spát. Pomoc mohou případně i brýle blokující modré světlo, které jsou v poslední době čím dál tím více populární. Může se také stát, že i když omezujete modré světlo, spíte 8 hodin denně a chodíte spát pravidelně, probouzíte se unavení.
Důvodem může být stará matrace. Tu bychom měli měnit zhruba po osmi letech. Špatný spánek může způsobovat i nová matrace. Na vině může být to, že je moc tuhá nebo není kvalitní. Pokud se převalujte, pořiďte si novou, ideální je, aby vám poradili odborníci.
Pozor si dávejte i na kávu, alkohol nebo prášky na spaní, které snižují kvalitu spánku. Poslední drink si dejte dvě hodiny před spánkem a poslední kávu šest hodin před spánkem. Místo prášku si dejte bylinky, pomoct vám mohou třeba tyto – třezalka, meduňka, kozlík, ženšen, levandule nebo zelený čaj.