Psychoterapie se s využitím psychedelik ukazuje jako velmi nadějná, říká psychiatr Holý

22. května 2023·Životní styl·Lenka Skrzeczkova·Bára Nesvadbová

Martin Holý. (Foto: Frekvence 1)

Psychiatr Martin Holý ve své lékařské praxi nezavrhuje farmakologii ani psychiatrický výcvik či skupinovou terapii. Jde tak skrz různé obory. V rozhovoru nám prozradil, jaký názor má na ketaminovou studii a psychedelika a jak se bránit proti chronickému stresu, který je častou příčinou nejen duševních poruch, ale i různých autoimunitních onemocněních.

Podle Holého je v léčbě psychického onemocnění nejlepší kombinací komplexní péče. “V posledních letech nevidím nic, co by mělo výrazně navrch. Nejlepší je kombinace.” Mezi lidmi jsou i velice oblíbená anxiolytika, která pomáhají s úzkostmi. Ty jsou podle lékaře sice méně bezpečná, na druhou stranu přináší okamžitý efekt zklidnění a uvolnění. “Ale hrozí zde riziko jejich zneužívání, nadužívání a závislosti,” upozorňuje a dodává, že proto roste spotřeba antidepresiv, protože se ustupuje od anxiolytik. “Je to dobře. Je to bezpečnější léčba úzkostných poruch.” Mnohé z těchto poruch by podle psychiatra šly léčit i psychoterapií, pokud by byla lépe dostupná a doufá, že do budoucna se tento problém snad vyřeší.

Proč je psychiatrická pomoc v Česku málo dostupná?

Také významněji narůstá počet lidí, kteří potřebují pomoc od psychiatra. Nedostupnost psychiatrické léčby v České republice je podle Holého způsobena tím, že vycvičit psychiatra trvá sedm až deset let. “Potřebovali bychom jich čtyřnásobek.”

Ketaminová psychoterapie a psychedelika

V podlesních dvaceti letech se ketamin stal v USA a postupně i ve státech Evropské unie často užívaný v terapii depresivních onemocnění. Jeho účinnost je ověřena mnoha vědeckými studiemi a je označován za tzv. rychlé antidepresivum. V tom vidí naději i samotný psychiatr. Vyplní to mezeru odloženého účinku antidepresiv.”

Na oblíbenosti také vzrůstají psychedelika, což jsou psychoaktivní látky patřící do skupiny halucinogenů. Jejíž základním rysem jsou výrazné změny vnímání, nálad a vědomí. “Přináší otevření mysli a psychoterapie se s jejich využitím ukazuje jako velmi nadějná,” doplnil Holý.

Jak lépe zvládat chronický stres?

Obrnit se proti chronickému stresu, který může být příčinou nejen duševních onemocnění, ale i různých autoimunitních chorob, je někdy opravdu tvrdým oříškem. Podle Holého je důležité mít v životě něco stálého. “Poslední roky nás učí, že mnoho toho v našich rukou není,” popisuje. Dobré je se tak soustředit na vztahy, hodnoty, vnitřní a individuální rytmus. “To jsou důležité věci, které nám pak pomáhají v rozhodování, protože běžné rozhodování se z krátkodobého hlediska může zdát jako správné, z dlouhodobého jako nesprávné, ale pokud vnitřně mám nějakou základní hodnotu, podle čeho se rozhoduji, ať už je to vstřícnost, víra, tak mi to dává nějakou jistotu toho, že jsem se nerozhodoval v situaci oportunisticky, ale že jsem držel nějakou linii,” uzavřel psychiatr Martin Holý.

Životní styl - další články