Vyhledávání
Zavřít
Obojek nebo vodítko pro psa? Rozhodnutí záleží na mnoha faktorech
Postroj nebo obojek? To je oč tu běží. Mnoho majitelů pejsků tápe nad tím, jaká varianta je pro jejich kamaráda ta nejlepší. Na to jim odpovídá web Proženy.cz a radí, která varianta je ta nejlepší a nejvhodnější.
Ze cvičišť na ulice
Dříve nosili psi na běžné chození jen obojky a postroje byly určeny pro speciální disciplíny, jako je pachová práce nebo obrana. V posledních letech je to ale právě postroj, který obojky začíná vytlačovat. Ze cvičišť se tak začíná přesouvat do ulic. Stále tak více pejsků můžete potkat právě s postrojem.
Určit si činnost je hlavní
V první řadě je nutné si ujasnit, jakou činnost se psem chcete vykonávat. „Z pohledu profesionála určitě nezavrhuji žádnou z obou alternativ, ale je důležité, kdy chceme pomůcku používat,“ potvrzuje Iveta Skalická, kynoložka a psí trenérka ze ZKO Javorka v České Třebové. Jestliže se jedná o běžný výcvik, není postroj ideální. Usnadňuje totiž pohyb vpřed a podporuje psa v tahání. Pokud tedy zvolíte navíjecí vodítko, vznikne šílená kombinace. Pes si totiž dělá, co chce a je hůře ovladatelný.
K agility se postroj hodí více
Postroj se naopak hodí k agility nebo při obranách. “Psa můžete dobře motivovat do akce vpřed, protože tah tuto chuť podporuje,” vysvětluje Skalická. Postroj je také vhodný i u disciplín jako canicross či dogtrekking, které jsou na tahu vpřed založené. Obojek se zase hodí, když potřebujete psa naučit chodit vedle nohy nebo k psům, kteří mají sklony k agresivitě.
Co se pejskovi líbí více?
Nevýhodou obojku je, že může vyvíjet tlak na některé choulostivé a zranitelné části těla. Jsou jimi například jícen, průdušnice, štítná žláza, krční obratle a další. Rychlé a tvrdé tahání za vodítko nebo neustálé škubání může způsobit bolest nebo dokonce některou z těchto oblastí poškodit. Toto u postroje nehrozí. Existuje hodně druhů, ale všechny mají společné, že přesunou tlak z krku na větší plochu těla. Je ale důležité vybrat správný postroj, který by u psal respektoval přirozený rozsah pohybu.
Francouzský buldoček nebo mops postroj ocení
Postroj umožňuje i použití reflexních prvků a vedení psa je jednodušší. Malá plemena se navíc do vodítka nezamotají. Hodí se i pro brachycefalická plemena s plochým čumákem, jako je francouzský buldoček nebo mops, jež mohou být náchylná k dechovým obtížím. Pokud je pes vychovaný, je volba na majiteli. „V případě problémového chování psa ovšem postroj výrazně zkomplikuje majiteli správné řešení situace,“ uzavírá Skalická.