Vyhledávání
Může císařský řez za dětskou obezitu? Lékaři přišli se zajímavými výsledky
V některých zemích světa je podíl dětí, které přijdou na svět císařským řezem vyšší, než 40 %. Mnohdy je to nutné pro zdraví dítěte i matky, někdy jde ovšem jen o rozmar. Podle nedávno publikované vědecké studie je tento trend nebezpečný. Narození nepřirozenou cestou totiž může negativně ovlivnit zdraví dítěte.
Mezi vědci není žádnou novinkou, že mají děti narozené císařským řezem oproti svým běžně narozeným vrstevníkům narušenou imunitu. Mohou za to prý látky a mikroorganismy, které se nacházejí ve vagině matky a při porodu se přirozeně dostanou na pokožku dítěte. Maria Dominguez-Bellow z lékařské fakulty New Yorské univerzity se však rozhodla zkoumat poměrně zajímavou korelaci. Její výzkum se zabýval tím, jestli mají děti porozené císařským řezem větší šanci být větší.
Dominguez-Bellow se rozhodla zjistit, jestli císařský řez nějak ovlivňuje novorozencovy šance k budoucí obezitě. Ve hře by podle ní mohla hrát roli například antibiotika, která se při podobné operaci obvykle běžně používají. Podle vědkyně totiž mohou mít některé případy obezity svůj původ právě v bakteriích.
Jelikož by podobné pokusy na lidech byly neetické, musela si lékařka vystačit s myšmi. Do své studie zahrnula 13 myších matek, které porodily 69 potomků. Ve věku patnácti týdnů vážilo 35 mláďat narozených přirozenou cestou průměrně 39 gramů, zatímco 34 mláďat narozených císařským řezem 45 gramů.
Výzkum také ukázal, že zatímco skupina narozená vaginálním porodem měla v těle normální mix střevních bakterií, skupina z císařského řezu nikoli. Druzí zmínění vykazoval nedostatek bakteroidů (Bacteroides), bakterie rodu Ruminococcaceae a třídy Clostridia. Právě tyto skupiny jsou přitom zodpovědné za správné trávení a štíhlou postavu.