Vyhledávání
14. září dopadla na Měsíc Luna 2. Sonda byla prvním objektem vyrobeným rukou člověka, který dosáhl jeho povrchu
Datum 14. září je významným datem pro kosmonautiku. V tento den roku 1959 dopadla na Měsíci sovětská sonda Luna 2. Jednalo se tak o první objekt vyrobený rukou člověka, který dosáhl povrchu Měsíce.
Luna 2 odstartovala 12. září 1959 z kosmodromu Bajkonur. Po startu a nabrání únikové rychlosti se oddělila od raketového nosiče, který podobně jako sonda měl dopadnout na povrch Měsíce. Během letu k Měsíci proběhl na palubě sondy pokus na hledání plynu ve volném prostoru. Ve vzdálenosti 140 tisíc km od Země bylo vypuštěno deset kilogramů sodíku. Vzniklý oblak byl pozorován i v tehdejším Československu.
Po necelých čtyřiatřiceti hodinách letu náhle ustál radiový signál přicházející ze sondy, což značilo, že se sonda úspěšně zaryla do měsíčního povrchu. Luna 2 byla na rozdíl od své předchůdkyně Luny 1 úspěšná. Ta totiž Měsíc minula. Přesto byla prvním objektem ze Země, který překonal druhou kosmickou rychlost, tedy 11,4 km/s.
Sonda měřila intenzitu kosmického záření, těžká jádra v kosmickém prostoru, hustotu atmosféry či magnetické pole Země i Měsíce. Všechny údaje předávala až do chvíle svého dopadu řídícímu středisku.
Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.