Štěpán Křeček: Pokud se lidem trochu nesníží životní úroveň a nebudou se omezovat, tak se inflace nezbavíme

11. června 2023·Zprávy·Barbora Turková·Čestmír Strakatý

Štěpán Křeček. (Foto: Frekvence 1)

Státní rozpočet je jako sportovec, který po pandemii přestal sportovat, ležel na gauči a jedl brambůrky. Na infarkt to ještě není, ale musí se něco dělat, jinak to infarkt bude, říká v Press klubu u Čestmíra Strakatého ekonom a poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček.

Podle Štěpána Křečka jsou na tom státní finance opravdu špatně. „Za posledních pět měsíců našeho roku hospodaříme s nejvyšším schodkem v historii naší republiky a bude potřeba udělat opatření, aby se druhá polovina roku zlepšila. V první řadě by měl stát dělat dělat úspory sám na sobě, protože od příštího roku bude dělat úspory i na lidech a měl by ukázat, že umí šetřit sám na sobě,” říká. Jedna z varianta je snižování tarifních platů státních zaměstnanců, Křeček sám by si ale představoval, že by státní správa byla štíhlejší a aby zaměstnávala skutečné profesionály. „Platy bych jim nezmenšoval, spíš bych omezil počet zaměstnanců. Osekat by se určitě dala, ale dnes to spíše řešíme kvantitou lidí, než kvalitou. Prázdná místa se zaplňovala dalšími lidmi, místo toho, aby se digitalizovalo a přijímalo se méně lidí, ale kvalifikovanější.

Bývalý premiér a dnes poslanec Andrej Babiš v rozhovoru minulém týdnu řekl, že se jim „nelíbí, že vláda vytvořila atmosféru, že jsme na bankrot. To není pravda.” „Situaci bych přirovnal ke sportovci, který v pandemii přestal sportovat, ležel na gauči, jíst brambůrky a kouřit. Jeho kondice šla dolů, ale neznamená to, že by v následující měsících dostal infarkt. Měli bychom se ale snažit, aby se brzy dostal do kondice. V téhle fázi je i náš státní rozpočet. V porovnání s ostatními zeměmi je málo zadlužený, ale tempo se jak se zadlužení zhoršuje je enormní. Měli bychom zase začít plavat, běhat ať se nám ten infarkt nestane.” Poradce premiéra Fialy přiznává, že situace je složitá hlavně pro občany s nižšími příjmy. „Je jasné, že když žijí s výplaty do výplaty, tak si těžko mohou odkládat nějaké peníze. V tom případě bude pomáhat první pilíř důchodového systému a tito lidé mají nejvyšší náhradový poměr, v tom je systém solidární. Naštvaní jsou ale i bohatí lidé. Bojím se, že naštvaní jsou všichni a nikdo nechce, aby se šetřilo právě na nich.

Životní úroveň se od příštího roku zlepší

Náhradový poměr se podle Křečka bude snižovat postupně a lidé by se tak na důchod měli připravovat dlouhodobě. „Existuje tady něco jako složený úrok a ve chvíli, kdy si budeme odkládat třeba dva tisíce měsíce při šestiprocentní úrokové sazbě 40 let, tak našetříme zhruba dvakrát tolik, než kdybychom si odkládali čtyři tisíce měsíčně, ale jen dvacet let. Je důležité s šetřením začít dříve, klidně po menších částech. Změny budou probíhat postupně, aby lidé měli čas si začít spořit,” říká ekonom v Press klubu.

Často od občanů zaznívá, že díky inflace se zvyšují příjmy rozpočtu. Kam tedy peníze jdou a proč nejsou státem využity? „Zvyšují se příjmy, ale i výdaje. Mimořádně se musí valorizovat penze, ale rostou výdaje na jiné typy sociálních dávek. Jsou tady větší a větší požadavky odborů. Chápu, že se musí lidem zvyšovat příjmy na základě inflace, aby se jim nesnižovala životní úroveň, ale dodávám, že pokud to budeme dělat tak se inflace nikdy nezbavíme, protože lidé nebudou omezovat spotřebu. Také bych rád žil v době ekonomické prosperity, kdy bychom rozdávali a přemýšleli, kde ještě můžeme pomoct, ale musíme nejdříve překonat krizi, abychom pak mohli zvyšovat životní úroveň lidí. Dobrá zpráva je, že se již od příští roku se životní úroveň začne zvyšovat, pokud tedy nepřijde nic mimořádného jako je válka. Vzhledem k situaci na trhu práce bude dál pokračovat vysoký růst nominálních mezd, ale inflace se dostane blízko k cíli a konečně začnou růst reálné mzdy ,” dává Křeček naději.

Od politiků by to chtělo více odvahy

Za současný rozpočet může současná vláda, protože ho navrhovala už ona. „Ekonomové jí důrazně doporučují a doufám, že se nebudou odpovědnosti zříkat. Nejde čekat na začátek příštího roku, ale musí se provést změny a stát na sobě musí šetřit. Jde i o provozní výdaje státu; mnohé dotace se mohou škrtnout hned a nemusíme čekat. Politici by měli najít odvahu a nepřešlapovat na místě. Jako poradce budu radit, aby se to stalo, ale jestli se to stane, to se musíte zeptat politiků,” usmívá se Křeček. Na příští rok je naplánovaný konsolidační balíček. Je ale otázka jestli to stačí a jestli by nechtělo přijmout další opatření. „Čím rychleji se budou blížit volby, tím odvaha politiků bude klesat. Doporučoval bych, aby se změny udělali co nejrychleji. Změny dostatečné nejsou a určitě to nevyřeší celý problém našeho státního rozpočtu, ale část problému to odmaže. Chtělo by to více odvahy,” přeje si Křeček, který by chtěl, aby všichni byli spíše optimisty a nemalovali čerta na zeď. Tak snad opravdu příští rok bude líp, jak si přeje poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček, který byl hostem Press klubu na Frekvenci 1.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde 

Zprávy - další články