Vyhledávání
Školky nebudou muset povinně přijímat dvouleté děti ani od roku 2020
Školky zřejmě ani od roku 2020 nebudou muset zajistit místa pro dvouleté děti. Jejich přijetí by mělo být na jejich rozhodnutí. Schválila to Sněmovna.
Spuštění reformy financování regionálního školství bude pravděpodobně o rok odloženo na září 2019. Naplno by začala fungovat od ledna 2020. Schválila to v pátek Sněmovna v rámci novely školského zákona. Odklad, který ještě posoudí Senát, má usnadnit náběh na financování podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní.
Školky bez dvouletých
Poslanci také podle očekávání zrušili na popud ODS povinnost mateřských škol zajistit od roku 2020 místa pro dvouleté děti. Mělo by nadále záležet na rozhodnutí ředitelů školek, zda přijmou děti mladší tří let. Ne všechny školky jsou totiž podle kritiků na přijímání všech dvouletých dětí kapacitně připraveny a jejich rozšíření by neúměrně zatížilo obce.
Přijaté změny podpořil ministr školství Robert Plaga (za ANO), postavil se proti delšímu odkladu, který požadovala ODS. Podle něj je reforma nutná kvůli spravedlivějšímu financování škol. Novelu nakonec podpořilo 142 ze 154 přítomných poslanců.
Povinnost školek přijímat dvouleté děti by si podle Plagy vyžádala investice do rozšíření kapacity mateřských škol ve výši 283 tisíc korun na dítě, což by při 40 tisících dětech znamenalo přes 11 miliard korun. Ministerstvo podle něj letos dokázalo pro tento účel uvolnit podobně jako loni jen 300 milionů korun.
Povinný rok
Občanským demokratům se naopak nepodařilo zrušit povinnost předškolního vzdělávání pro pětileté děti. Piráti neprosadili to, aby se povinný poslední rok školky týkal jen šestiletých dětí s odkladem povinné školní docházky, ačkoli i to ODS podporovala.
Tři hlasy chyběly k přijetí návrhu poslance KDU-ČSL Jana Čižinského, aby tyto děti byly přednostně přijímány do přípravných tříd základních škol. Proti byly koaliční strany ANO a ČSSD a vládu podporující KSČM.
Odmítavě se Sněmovna postavila k návrhům sociálních demokratek Aleny Gajdůškové a bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové, aby stát zajistil podmínky pro přijímání dvouletých dětí ve školkách nebo dětských skupinách nebo aby měly od září ve školce zajištěno místo děti, kterým budou tři roky do konce kalendářního roku.
Neúspěšný byl rovněž Pirát Lukáš Bartoň s návrhem doprovodného usnesení, podle něhož by měla Sněmovna vyzvat vládu k zajištění financování dětských skupin od roku 2020. Bartoň upozorňoval, že na dětské skupiny nyní nejdou žádné peníze státu. Fungují z evropských dotací, které ale za dva roky skončí.
Zdroj: ČTK