Vyhledávání
Propusťte Terezu do 48 hodin, jinak…Anonym vyhrožuje odplatou v podobě teroristických útoků
Kolem případu jednadvacetileté Češky, která byla tento měsíc zadržena na mezinárodním letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, se objevuje řada neověřených, mnohdy senzačních zpráv. List Daily Pakistan například v úterý uvedl, že jistý Nikolaj Ivanov, který o sobě tvrdí, že je český občan, pohrozil Pákistánu teroristickými útoky, pokud Češka nebude do 48 hodin propuštěna na svobodu. Minulý týden zase pákistánská televize Samaa upozornila na twitterový účet, prostřednictvím kterého Češka údajně komunikovala z vazby.
Speciální soud v pákistánském Láhauru poslal českou občanku na 14 dní do vyšetřovací vazby, tato lhůta vyprší tento týden. Termín soudního líčení, kde se rozhodne o případné vině české občanky, podle českého ministerstva zahraničí stanoven nebyl. Podle pákistánského tisku Češka vypověděla, že věděla o předmětech ukrytých v jejím zavazadle, nevěděla však, že jde o heroin.
List Daily Pakistan v úterý napsal, že dostal e-mail, v němž muž tvrdící o sobě, že je Čech, požaduje, aby byla zadržovaná propuštěna a posazena do letadla do České republiky. Uvádí přitom telefonní číslo, na které mu mladá žena má zavolat, až bude na svobodě. Pokud se tak nestane, hrozí pisatel Pákistánu odplatou v podobě teroristických útoků.
Minulý týden pákistánská televize Samaa zase upozornila na twitterový účet, který si údajně založila Češka Tereza H. zadržovaná v Pákistánu. Tvrdí na něm, že jí pákistánští úředníci vrátili ve vazbě mobilní telefon. Ve svých příspěvcích ujišťuje, že je nevinná, žádá o právní pomoc a děkuje za podporu českému velvyslanectví. Popisuje také údajné podmínky ve vazební věznici v Láhauru, například si stěžuje na jednotvárné jídlo nebo na svou spolubydlící. Podle expertů je účet téměř s jistotou falešný.
V Pákistánu se rovněž stala terčem posměšných poznámek skutečnost, že se pákistánští celníci na internetu pochlubili fotografií s pohlednou českou blondýnou, i fakt, že se vyšetřovatelé ze tří různých oddělení přetahovali o to, kdo bude její případ řešit.
Češku v Láhauru zadrželi celníci údajně poté, co prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek (AFN) cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Celníci ji ale odmítli vydat jak protidrogové jednotce, tak letištní ochranné bezpečnostní síle (ASF). Nakonec bylo rozhodnuto, že případ bude vyšetřovat společný vyšetřovací tým (JIT), ve kterém jsou zastoupeny všechny vyšetřovací úřady.
Za pašování drog jsou v Pákistánu obvykle velmi vysoké tresty, výjimkou není ani trest smrti. Ten se ale podle českého ministerstva zahraničí zpravidla neuplatňuje vůči cizincům.
Zdroj: ČTK