Vyhledávání
PŘEHLED: Protesty ve Francii si už vyžádaly na 900 zraněných a tři oběti
Protesty takzvaného hnutí žlutých vest ve Francii mají třetí nepřímou oběť. V noci na neděli zahynul v jižní Francii u zátarasu postaveného demonstranty řidič dodávky, oznámily úřady. Před ním už dříve zemřeli na jiných místech motorkář a chodkyně.
Zatím poslední incident se stal dvě hodiny po půlnoci ve městě Arles. Řidič dodávky najel do kamionu, který stál v zácpě před zátarasem. Bariéru postavili na okresní silnici účastníci akce svolávané od listopadu takzvaným hnutím žlutých vest kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot.
Místní prokurátor sdělil agentuře AFP, že se u zátarasu vytvořila zácpa v délce deseti kilometrů. Dodávka po kolizi s jiným autem narazila v plné rychlosti do kamionu.
Protesty žlutých vest začaly 17. listopadu a jejich třetí sobotní akci provázelo násilí, jež si vyžádalo podle nové bilance přes 263 zraněných. Podle nového údaje ministerstva vnitra bylo po celé Francii na akcích 136.000 lidí. Původně úřady hovořily o 75.000 účastníků.
Při předchozích smrtelných incidentech přišla 17. listopadu o život v Savojsku žena, do níž najela řidička v panice. O dva dny později pak otáčející se dodávka u jedné z blokád zranila motorkáře, který o den později zraněním podlehl.
V tuto chvíli se v Paříži koná mimořádná schůze prezidenta Emmanuela Macrona s částí vlády. Macron se předtím vrátil z Argentiny, kde byl na summitu G20, a hned po příletu se vydal do centra Paříže na místa sobotních protestů. Lidé ve žlutých vestách, kteří jeho delegaci pozorovali z asi stometrové vzdálenosti, na něj pískali, někteří ho vyzývali k demisi.
Časová osa
Události spojené s protesty proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot a ekonomickým reformám prezidenta Emmanuela Macrona ve Francii, které organizuje takzvané hnutí žluté vesty:
17. listopadu – Na 282.000 lidí protestovalo na různých místech Francie proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot od ledna 2019. Lidé z hnutí žluté vesty blokovali nájezdy na dálnice či kruhové objezdy na více než 2000 místech. Tam, kde manifestující blokovali komunikace, se stalo několik vážných dopravních nehod.
– V Savojsku zemřela nešťastnou náhodou žena, do které najela řidička, která podle francouzských médií zpanikařila. Celkem bylo zraněno 227 lidí.
– Podobné protesty vypukly i v Belgii.
18. listopadu – Blokády silnic pokračovaly na 150 místech, do ulic vyšlo asi 40.000 demonstrantů. Protesty si dosud vyžádaly nejméně 409 zraněných.
– Premiér Édouard Philippe řekl, že vzkaz demonstrantů slyšel, ale vláda na plánovaném zvýšení daní na pohonné hmoty trvá.
19. listopadu – Protesty pokračovaly, podle tisku byly hlavně reakcí na výroky premiéra Phillipea. Do ulic vyšlo 27.000 lidí.
20. listopadu – Protesty si vyžádaly druhou oběť. Zemřel motorkář, který v pondělí 19. listopadu na východě země utrpěl vážná zranění během silničních blokád. Srazila jej dodávka, která se otáčela.
– Ministr vnitra Christophe Castaner prohlásil, že protesty se zvrhly a jejich účastníci jsou stále radikálnější. Počet zraněných dosáhl 528.
– K protestům se vyjádřil prezident Emmanuel Macron, proti kterému míří hněv účastníků protestů, a vyzval k dialogu. Zdůraznil, že vláda se tímto krokem snaží přimět Francouze, aby upustili od používání fosilních paliv. Vláda již před zahájením protestů oznámila, že zdvojnásobí až na 4000 eur (104.000 korun) příspěvek motoristům s nízkými příjmy, kteří se rozhodnou vyměnit svá stará auta za novější.
22. listopadu – Francie vyslala kvůli nepokojům policejní posily na ostrov Réunion, kde byly v uplynulých dnech na některých místech vyrabovány obchody a protestující se střetli s policií.
23. listopadu – Podle šéfa Francouzské federace maloobchodu (FCD) Jacquesa Creyssela se kvůli protestům žlutých vest snížily denní tržby o 35 procent. Počet zákazníků obchodních center klesl o 47 procent.
24. listopadu – Protestů v Paříži, kde policie použila slzný plyn a vodní děla, se zúčastnilo asi 8000 lidí, po celé Francii protestujících bylo asi 106.000.
– Ministr vnitra Christophe Castaner z vyprovokování střetů obvinil “ultrapravicové buřiče.”
29. listopadu – Petici proti drahým pohonným hmotám ve Francii, kterou na internetu založila jedna z vůdčích osobností hnutí, už podepsal víc jak milion lidí.
30. listopadu – Schůzka francouzského premiéra Édouarda Philippea s delegací mluvčích hnutí žlutých vest skončila nezdarem.
1. prosince – Další protesty v Paříži i v jiných městech, policie použila slzný plyn, zábleskové granáty a vodní děla, bylo zraněno více než 130 lidí, po celé Francii demonstrovalo asi 136.000 lidí. Protesty skončily velkými materiálními škodami, v Paříži byl kromě jiného poškozen interiér Vítězného oblouku. Policie uvedla, že původní pařížskou demonstraci asi 5500 lidí infiltrovali radikálové, kteří vyvolávali potyčky s bezpečnostními sbory.
– Podle poslední bilance bylo celkem zraněno téměř 900 lidí, z toho přes 150 policistů.
2. prosince – Prezident Emmanuel Macron svolal mimořádnou schůzi vládních činitelů. Ministr vnitra Christophe Castaner nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu.
– Další nepřímou obětí protestů se stal řidič dodávky, který v noci na neděli zahynul v jižní Francii u zátarasu postaveného demonstranty.
Zdroj: ČTK