Vyhledávání
Nejvyšší soud přezkoumá zproštění Sáňky v kauze islámské knihy
Kauzu šíření českého překladu knihy Základy tauhídu - Islámský koncept boha přezkoumá Nejvyšší soud (NS). Žalobci nesouhlasí se zproštěním bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman proto podal dovolání, s jehož obsahem se seznámila ČTK.
Zeman v dovolání zejména argumentuje pro posouzení salafismu jako hnutí ve smyslu trestního zákoníku. Znalci dříve dospěli k závěru, že nejde o hnutí, ale spíše o teologický směr konzervativního islámu. Podle žalobců nejde o otázku odbornou, ale právní, kterou si měly pražské soudy vyřešit samy.
“Tam, kde existuje ideologie, která má četné stoupence, existuje i hnutí,” stojí v dovolání. Podle žalobců ve světě hlásaném Bilalem Philipsem, autorem knihy, a jeho souputníky není místo pro svobodu, pluralitu názorů ani respekt k druhým. Salafisté jsou podle dovolání v zahraničí přinejmenším částečně organizovaní, jinak by nebyli schopni své pojetí islámu šířit.
“O jejich zášti proti šíitům, Židům a křesťanům a představitelům (vládám) sekulárního Západu není pochyb,”napsali žalobci.
Pražské soudy podle dovolání chybovaly také v tom, že po zproštění původní obžaloby nezvážily možnost jiné právní kvalifikace. Namísto založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka mohl být Sáňka podle žalobců souzen za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.
Sáňka podle obžaloby zajistil překlad, vydání a distribuci knihy. Obžalobu dlouhodobě odmítá. Případ souvisí s razií tehdejšího protimafiánského útvaru v pražských muslimských centrech v roce 2014.
Obvodní soud pro Prahu 1 Sáňku poprvé zprostil obžaloby v roce 2016. Rozsudek však zrušil odvolací soud a vrátil případ k dalšímu dokazování. Vznikl revizní posudek. Druhý zprošťující verdikt už letos v květnu Městský soud v Praze potvrdil. Žalobci žádají, aby se případem znovu zabýval obvodní soud.
Zdroj: ČTK