Vyhledávání
Ilona Švihlíková: Pro obyčejné občany je růst cen potravin a bydlení citelný
Ilona Švihlíková (Zdroj: Frekvence 1)
Hostem Press klubu byla ekonomka Ilona Švihlíková. Romana Navarová s ní řešila především ceny plynu, narůstající inflaci i zvyšující se ceny potravin a bydlení.
S nástupem staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa přichází otázka na to, jaké budou ceny, hlavně plynu. Trump chce, aby USA těžily co nejvíce ropy nebo zemního plynu, což by znamenalo, že by ceny plynu klesaly. Nutno ale dodat, že USA má obrovskou spotřebu. „Nejdražší dodávky přitahuje Evropská unie, která je velmi lukrativním trhem. Nevidím žádnou tendenci ke snižování cen už jen proto, že EU má poměrně nízké zásobníky a jsou na podstatně nižší úrovni, než byly loni, což vyvolává obavy a způsobí spíš nárůst ceny,” říká ekonomka s tím, že není dobré se spoléhat vždy jen na jednu stranu.
Na druhou stranu ceny ropy zůstávají relativně nízko a zatím není důvod, že by ceny měly růst. „Nicméně uvidíme, jaká bude situace na Blízkém východě. Rizika tam jsou obrovská, těch konfliktů je tam spoustu,” upozorňuje Švihlíková. Inflace v lednu dosáhla 2,8 %, což je vyšší číslo, než se očekávalo. „Lidé nežijí za přírůstky cen, ale za cenami samotnými. Ta čísla z roku 2022 a 2023 jsou stále s námi, jen ceny rostou pomaleji. To je obrovský problém, protože nedošlo k vykompenzování propadu reálných mezd. Pro obyčejné občany je růst cen potravin a bydlení citelný,” říká ekonomka s tím, že Česká republika nemá potravinovou soběstačnost. Týká se to některého druhu ovoce nebo vepřového masa, jsme tak závislí na zahraničních dodávkách.
Musí se u nás stavět ještě více
Nicméně podle ekonomky nejde jen o ceny, ale také o poměr ceny a kvality. „Ceny u nás z evropského hlediska patří k těm vyšším a zároveň kvalita k těm nižším. Tohle jsou dlouhodobé problémy, které jsou ale správními orgány ignorovány. Je to ukázka toho, že tržní prostředí u nás je dost iluzorní než reálné.” Spousta zahraničních dovozců má český trh zafixovaný ve stylu „tam to přivezeme, tam to oni sní.“ Češi navíc podle ekonomky nemají vztah k lokálním potravinám, který je v okolních zemí mnohem silnější.
Česká národní banka chce snížit základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Centrální banka tu ale není od toho, aby nastavovala ceny bydlení, to je podle Švihlíkové úkolem vlády. „Nemyslím si, že dostupnost bydlení se po tomhle kroku zlepší. Problém u nás je ten, že trh s bydlením vykazuje mnoho anomálií a byty jsou extrémně drahé. Platí to v evropském srovnání. Staví se u nás málo, ročně nám chybí 20 tisíc bytů, a cena tak jde neúmorně nahoru. Největší roli by v tomhle měly hrát kraje a obce,” uzavírá ekonomka Ilona Švihlíková.
Celý rozhovor si poslechněte zde.