Příčina smrti papeže Františka (†88) odhalena. A jak to bude vypadat nyní s hledáním nové hlavy církve?

21. dubna 2025·Zprávy·Barbora Turková

Papež František. (Zdroj: Profimedia)

Svět se vzpamatovává z nečekaného odchodu papeže Františka (†88). V poslední době trpěl papež mnoha zdravotními problémy, víc než měsíc byl v nemocnici. Vatikán ale po jeho propuštění oznámil, že se zdravotní stav papeže zlepšuje. V neděli krátce pozdravil věřící při kázání Urbi et orbi (Městu a světu), den před svým skonem se potkal i s americkým víceprezidentem J.D. Vancem.

V pařížské katedrále Notre-Dame se na počest papeže Františka rozezněly zvony, které odbily celkem 88krát. Na jeho počet bude také večer zhasnuta Eiffelova věž. V Argentině, kde se František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, narodil, vláda vyhlásila sedm dní státního smutku, ve Španělsku pak tři.

I když se poslední týdny potýkal s vážnými zdravotními problémy a hospitalizován byl i v nemocnici, jeho odchod je pro mnohé velkým překvapením. Ještě v neděli se hlava katolické církve objevila na veřejnosti, ale poselství Urbi et Orbi nepřednesla. Věřící na náměstí sv. Petra v Římě ale pozdravil. Potkal se také s americkým viceprezidentem J. D. Vancem, který spojil velikonoční cestu do Itálie s návštěvou Vatikánu. Setkání obou mužů trvalo podle agentury AFP osm minut a stačili si vyměnit velikonoční pozdravy. Papež Vance, který býval ateistou, ale před několika lety konvertoval ke katolictví, kritizoval dříve za migrační politiku administrativy Donalda Trumpa.

J. D. Vance a papež František. (Zdroj: Profimedia)

Podle italských médií zemřel papež v důsledku „mozkového krvácení“, jako možnost zmiňují mozkovou mrtvici. Deník La Repubblica napsal, že jeho skon neměl spojitost s dýchacími potížemi, kterými František trpěl po těžkém zápalu plic. Podle nich zemřel pokojně. Se smrtí byl sice smířený, ale byla náhlá. Vatikánský tiskový odbor podle agentury AFP uvedl, že k příčině úmrtí se vyjádří zřejmě dnes večer v oficiálním konstatování smrti. To se uskuteční ve 20:00, kdy bude papežovo tělo uloženo do rakve. Odbor také potvrdil informaci, že papež zemřel ve svém bytě v Domě svaté Marty, kde od svého zvolení do čela katolické církve žil.

Jeho tělo bude uloženo do rakve a kardinál komoří Kevin Farrell ho oficiálně prohlásí za mrtvého. Rakev by měla být vystavena v bazilice svatého Petra ve Vatikánu a kardinál povede úřad do zvolení nového papeže. Pohřeb se uskuteční do devíti dnů, konkrétní datum ještě není stanoveno. František se vyznačoval jednoduchostí a střízlivostí a chtěl, aby byl takový i jeho odchod a následně i pohřeb. Odmítl třeba, aby byl pohřben ve třech do sebe zapadajících rakvích z cypřiše, olova a dubu. Rozhodl se pro jednoduchou dřevěnou rakev vyloženou zinkem. 

Bude také prvním papežem po více než třech stoletích, který nebude pohřben v bazilice svatého Petra. Jako místo svého odpočinku si vybral baziliku Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), jednu ze čtyř hlavních papežských bazilik v Římě. „Hned za sochou Panny Marie je malý výklenek se dveřmi, které vedou do místnosti, kde byly uloženy svícny. Viděl jsem to a pomyslel jsem si: Tohle je to místo,” řekl v knižním rozhovoru se španělským novinářem Javierem Martinez-Brocalem, který vyšel vloni. 

Ke skonu papeže se vyjadřují státníci z celého světa a Česko se k nim samozřejmě přidává, i když je vnímáno jako jedna z nejvíce ateistických zemí v Evropě. Čeští politici a církevní hodnostáři o něm mluví jako o výjimečném muži, který se nebál dělat reformy. Papež František byl v současném světě především představitelem lidskosti. V době nejistot viděl sílu v hodnotách, na které občas zapomínáme – v laskavosti, víře, pokoře a porozumění. Zanechal tak po sobě inspirativní odkaz, který bude nadále přetrvávat, uvedl prezident Petra Pavel. Byl to muž hluboké víry, který se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti. Projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, vyzařovala z něj lidskost a pokora,“ řekl premiér Petr Fiala.

Zprávy - další články