Vyhledávání
Česká nadace mění internetovou nenávist na pomoc v Africe
O symbolické proměňování internetových nenávistných příspěvků v pomoc Africe usiluje projekt Hate Unplugged Nadace Varietas. Nadace pomocí algoritmu nejprve vypočítala, kolik energie bylo nutné vyprodukovat na napsání každého příspěvku, za odpovídající částku pak pořídila dva internetové kiosky, které budou sloužit v uprchlické osadě v Ugandě. V tiskové zprávě o tom informovala Nadace Varietas, která si dává za cíl ukázat přínos cizinců pro ČR a zachování otevřenosti republiky.
Autoři projektu vyšli při vrcholící migrační krizi z myšlenky, že šíření nenávisti na internetu je neužitečným vynakládáním energie. “Každý den jsme mohli vidět, s jakou vervou lidé plýtvají svou energií, místo aby své úsilí směřovali na péči o okolí nebo cílenou pomoc,” uvedl zakladatel Nadace Varietas Kamil Vacek.
Vypočítali proto, že jeden nenávistný příspěvek vyjde na 1,6 watthodin energie. “Ta se skládá z fyzické energie člověka a ze spotřeby zařízení, na kterém svůj příspěvek píše,” dodal Vacek.
Celkovou energii vynaloženou na nenávistné vzkazy pak sčítá algoritmus, který takové příspěvky vyhledává. “Od začátku projektu se ukazuje, že se na českém internetu ročně spálí v nenávisti minimálně 259 kWh energie,” uvedl Vacek. Za celkovou energii přepočtenou na peníze pořídila nadace dva mobilní kiosky, které obsahují počítače a umožňují připojení k internetu. “Je nám jasné, že i tato naše aktivita zvedne vlnu nenávisti. To ale paradoxně znamená ještě více pomoci lidem, proti kterým je často nenávist namířena,” dodal Vacek.
Kiosky z projektu Hate Unplugged instaluje v uprchlické osadě Nakivale Refugee Settlement v Ugandě nezisková organizace Hello World. Ta poskytuje vzdělávací nástroje a internetové připojení izolovaným a ohroženým komunitám. Vyvinula kvůli tomu sluneční energií poháněné internetové kiosky, které umožňují sebevzdělávání a komunikaci znevýhodněným dětem i dospělým.
Zdroj: ČTK