Vyhledávání
Zdravě myslet, zdravě žít: Zamilovanost a její fáze
Motivační pořad Zdravě myslet, zdravě žít vám pomáhá najít cestu i cíle. Každý se může mít skvěle. Nevěříte? Poslouchejte. V rádiu nás uslyšíte od pondělí do pátku v 10:50.Záznam rozhovoru
Jitka: Dobrý den, je tu další pořad Zdravě myslet, zdravě žít s Jitkou Vlkovou a Petrou Krajčinovič. Na začátku vztahu je příval energie a euforie. Jeden se nemůže nabažit toho druhého. Co způsobuje zamilovanost, Petru?
Petra: V počáteční fázi – zamilovanost mají na svědomí naše smysly – zrak, čich, sluch. Hned při prvním kontaktu víme, že to tam je nebo není.
Jitka: A co se děje potom, když jsou ti dva spolu?
Petra: V druhé fázi 14 miliard nervových buněk přikáže vyplavit adrenalin a milióny buněk jej zaváží do celého těla. Ve spojení se sexem se dostavuje nirvana.
Jitka: Jo, jo, pořád na něj myslím a chci být s ním a víc mě v tu chvíli nezajímá.
Petra: Přesně. Vznášíš se! Nemůžeš se soustředit, pociťuješ slabost v kolenou, nemyslíš ani na jídlo. Vidíš, zamiluj se a nebudeš se tolik cpát.
Jitka: To je pravda! Však i dietolog , když jsem měla přes sto kilo řekl! Najděte si milence a zhubnete! Co se děje pak?
Petra: Lidé jsou závislí na příjemném a mozek jen tak neoblafneš! Během prvních 2-3 let si tělo vytvoří toleranci na všechny látky, které souvisejí se zamilovaností, organismus jich nedokáže vyrábět větší množství, končí omámení a s tím občas i vztah.
Jitka: My chceme ale to vzrušení a tetelení pořád? Proč to nemůžeme mít? Nebo můžeme?
Petra: Můžeme, kazíme si to sami, protože chceme stále víc. I ve fázi procitnutí může vztah pokračovat. Funguje jedno základní pravidlo lásky: Když milujeme partnera za to, jaký je. Ne za to, jaký pocit v nás vzbuzuje.
Jitka: Kvůli čemu nastanou ve vztahu hádky. Už zítra v ZMZŽ.