Vyhledávání
Zdravě myslet, zdravě žít: Finanční gramotnost aneb Jak správně zacházet s penězi?
Motivační pořad Zdravě myslet, zdravě žít vám pomáhá najít cestu i cíle. Každý se může mít skvěle. Nevěříte? Poslouchejte. V rádiu nás uslyšíte od pondělí do pátku v 10:50.Záznam rozhovoru
Jitka: Petru jak to, že v Česku je pouze 23.200 lidí, kteří jsou dolaroví milionáři, střední třída neroste a lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě přibývá?
Petra: Je to nejen o vztahu k penězům, o kterém jsme tady V ZMZŽ už mluvily, ale i o finanční gramotnosti!
Jitka: V čem je problém? Že by nedostatečné vzdělání?
Petra: Obecný problém je, že lidé často nemají přehled, a to nejen ve financích. Pokud nevíte, kam vaše peníze tečou, jste v podstatě bezmocní a lehce manipulovatelní. Naskakujete na lep nevýhodným půjčkám, ocitáte se v dluhové pasti.
Jitka: Takže doporučuješ šupiny v peněžence nebo se vzdělávat?
Petra: Naučit se mít peníze nejen rád, ale umět s nimi zacházet tak, aby se mne držely. Na to nestačí jen šupiny z kapra v peněžence.
Jitka: Co tedy dělat?
Petra: Platí pět zásad. Neutrácet víc, než vydělám. Umět pojmenovat co je pro mě nezbytné a co zbytné. Mít přehled o svých příjmech a výdajích. Když už jsem udělal chybu a mám nesmyslné půjčky, rychle je sloučit v jednu, ať snížím vysoké úroky. Místo nájmu investovat do bydlení – do vlastní budoucnosti.
Jak zacházet nejen s penězi, ale i s vlastním zdravím a potenciálem můžete objevit s námi na stánku České spořitelny v cíli Avon pochodu už zítra.