Zdravě myslet, zdravě žít: Výchova podle typologie osobnosti

6. prosince 2016·Zdravě myslet, zdravě žít·Redakce
Motivační pořad Zdravě myslet, zdravě žít vám pomáhá najít cestu i cíle. Každý se může mít skvěle. Nevěříte? Poslouchejte. V rádiu nás uslyšíte od pondělí do pátku v 10:50.

Záznam rozhovoru

Jitka: Stala jsem se matkou ve čtyřiceti. Náramně si to užívám, přesto mě občas přepadne strach, jestli jsem dobrá máma a ptám se, jak se vyvarovat výchovných chyb. Nejčastěji Petry, které má stovky zkušeností….

Petra: My rozumní rodiče víme, že neexistuje univerzální recept na to“ jak správně vést dítě“ , výchova je hlavně o intuici, bezpodmínečná lásce, důslednosti a trpělivosti.

Jitka: Znám rodiče s obrovskými nároky. Taky neurotickou matku, která má děti z povinnosti a je to na nich vidět, špatně mluví a jsou plačtivé.

Petra: Projektovat vlastní sny do nebohého dítěte je velká chyba. Slabší a citlivé jedince můžete nenávratně poškodit. Druhý příklad, o kterém si mluvila je ještě horší, tam se dětem určitě nedostává lásky.

Jitka: Jak lépe dítěti porozumět?

Petra: Vždycky říkám hlavně „poznej své dítě“. Vše je o pozitivní komunikaci. Tudy vede nejsnazší cesta k poznání. Vědět jaký typ osobnosti máte doma, je klíč nejen k úspěšnému rodičovství, ale hlavně největší vklad pro vašeho potomka.

Jitka: V opačném případě se stane co? Třeba, když dítěti hubuji a nadávám na něj.

Petra: Nikdy neříkejte dítěti, že je nemožné. Vytváříte mu tím emoční komplexy a podrýváte jeho sebevědomí. Když už musíte hodnotit, hodnoťte situaci, činy, ne dítě. Např. Je ok říci, tohle se ti vážně nepodařilo, místo, ty jsi k ničemu. Slyšíte ten rozdíl?

Jitka: Rozhodně slyšíme! 

Další epizody pořadu Zdravě myslet, zdravě žít

Doporučujeme