Zdravě myslet, zdravě žít: Jak zvyšovat finanční inteligenci

20. ledna 2017·Zdravě myslet, zdravě žít·Redakce
Motivační pořad Zdravě myslet, zdravě žít vám pomáhá najít cestu i cíle. Každý se může mít skvěle. Nevěříte? Poslouchejte. V rádiu nás uslyšíte od pondělí do pátku v 10:50.

Záznam rozhovoru

Jitka: Taky jste si mysleli, že se s finanční inteligencí rodíte a buď jste navždy negramota nebo génius. A že musíte být chytří, abyste byli bohatí? Dneska vás vyvedeme z omylu, Petru, jak to je?

Petra: FI lze zvyšovat, jinak než učením to ale nelze. Lidé z přirozenosti jim vlastní touží nakrmit, namísto aby se naučili lovit. Naše profesorka bohemistiky na fakultě říkala, že jsme holota líná a chtěli bychom kouzelný trychtýř, skrze který by nám nalila vědomosti rovnou do hlavy. My už však víme, že bez učení se neposuneme vpřed v žádné životní oblasti.

Jitka: To je trefné, ale od tebe už vím, že zkratky nefungují, přesto to zkoušíme stále dokola!

Petra: Jde o to, že neustále čekáme na ryby a odmítáme se je naučit chytat. Já všem svým klientům říkám, že jim ryby nenaservíruju, ale naučím je rybařit. U FI je to stejné. Stačí jen trochu chtít a přemoci nechuť učit se něčemu novému. S určitými znalostmi se pak i zkušenosti nabývají snáz.

Jitka: Co tedy dělat konkrétně?

Petra: Pro začátek stačí papír a tužka, rozepsat si výdaje na zbytné a nezbytné. Začít krátit – odškrtávat zbytné. Začít u kafíček a dortíků, piva. ČS má výborného pomocníka pro pokročilejší, aplikaci MZF, kterou si zdarma stáhnete a může vám pomoci ohlídat rozpočet ať jste kdekoliv.

Jitka: A věřte, že  počítat se vyplácí. Mrkněte na náš facebook ZMZŽ nebo na web Frekvence 1.

Další epizody pořadu Zdravě myslet, zdravě žít

Doporučujeme