Vyhledávání
Zdravě myslet, zdravě žít: Proč si nevěříme a nemáme dostatek peněz?
Motivační pořad Zdravě myslet, zdravě žít vám pomáhá najít cestu i cíle. Každý se může mít skvěle. Nevěříte? Poslouchejte. V rádiu nás uslyšíte pravidelně v pondělí, úterý, čtvrtek a pátek v 10:50.Záznam rozhovoru
Jitka: Petruš, většina lidí trpí nedostatkem peněz, vztahovými problémy, potížemi v práci. Zčásti je na vině nízké sebevědomí, nedůvěra ve vlastní schopnosti, odkud se to bere?
Petra: Nízké sebevědomí je přímou linkou k tomu být chudý a nespokojený. Pramení z falešného sebehodnocení.
Jitka: Takže máme něco jako falešný sebeobraz?
Petra: Ano, falešný sebeobraz. Často podněty k tomu, jak o sobě smýšlíme přicházejí zvenčí a my je přijímáme za své. Pokud vyrůstáme v prostředí, které je k nám kritické a nelítostně hodnotící, není snadné najít a poskládat skutečný a vlastní sebeobraz.
Jitka: Jak ten obraz přemalovat?
Petra: Od realistického sebehodnocení se odvíjí zdravé sebepojetí. Lidé, kteří se dobře znají, lépe přijímají změny, dobře zpracovávají kritiku, dokáží analyzovat své chyby a poučit se z nich. Tím, že mají zdravé sebehodnocení a dobře rozumí sobě, snadno porozumí i druhým.
Jitka: Jak se ještě projevuje špatné sebehodnocení?
Petra: Tím, že se bojíme dělat chyby, aby nám zase někdo nevyčinil, radši se nehýbeme z místa a ubírá nám to nejen energii, ale i možnosti a příležitosti mít se líp.
Jitka: Vystupte ze svého stínu a běžte si pro to, co vám náleží. Každý máme nárok na štěstí a mít se dobře.