Zdravě myslet, zdravě žít: Jak učit děti zacházet s penězi?

21. listopadu 2016·Zdravě myslet, zdravě žít·Redakce
Motivační pořad Zdravě myslet, zdravě žít vám pomáhá najít cestu i cíle. Každý se může mít skvěle. Nevěříte? Poslouchejte. V rádiu nás uslyšíte od pondělí do pátku v 10:50.

Záznam rozhovoru

Jitka: Co se děje, když našim dětem říkáme, že si to či oni nikdy nepořídí, protože neví ani kolik je 5×7?  Petra nám o tom poví!

Petra: Od dětství si budujeme vztah ke všemu kolem nás, peníze nevyjímaje. Rodiče jsou mentory a hlavními, hybateli dění kolem nás. Když slyšíme dokola: ne, to stojí moc, na peníze se těžko vydělává. Uvěříme, že to tak je.

Jitka: Jak tedy učit děti mít kladný vztah k penězům?

Petra: Mluvte s dětmi o penězích hezky a učte je mít k penězům pozitivní vztah, v opačném případě je připravujete na nedostatek. Je důležité, aby děti chápaly a poznávaly, že peníze hrají v životě důležitou roli.

Jitka: Čím rodiče mohou nejvíce dětem uškodit?

Petra: Zaslechla jsem z úst rodičů i mantry typu: Nikdy z tebe nic nebude, ničeho nedosáhneš. Tato podhodnocení mohou v budoucnu způsobit nedůvěru ve vlastní schopnosti. Výsledkem jsou emoční komplexy typu: radši nic nezkusím, abych se nespálil, spokojím se s nedostatkem.

Jitka: To je zajímavé, čím náš vztah k penězům mohou naopak podpořit?

Petra: V předškolním věku určitě projekcemi. Hrát s dětmi všechny hry, kde se platí – koupě/prodej, kaděřnictví, autoopravna. Postupně vysvětlovat dětem hodnotu peněz.

Jitka: A když už jsou děti trochu starší? Jak je učit?

Petra: Na základce ve věku sedmi let by děti měly znát nominální hodnotu peněz. Žáčci ZŠ určitě potřebují disponovat menšími obnosy. Důležité je naučit děti: kup si jen to, na co máš. Pozor! V ČR se zadlužují už 12tileté děti.

Jitka: A Teď Petru,  Co dělat, když jsem starý a tohle mě doma nenaučili??!!…….

Petra: Stavte se v České spořitelně pro Manuál k osobnímu bohatství a zítra poslouchejte Zdravě myslet, zdravě žít na F1.

Další epizody pořadu Zdravě myslet, zdravě žít

Doporučujeme