Zdravě myslet, zdravě žít: Finanční výchova, jak mluvit o penězích?

9. prosince 2016·Zdravě myslet, zdravě žít·Redakce
Motivační pořad Zdravě myslet, zdravě žít vám pomáhá najít cestu i cíle. Každý se může mít skvěle. Nevěříte? Poslouchejte. V rádiu nás uslyšíte od pondělí do pátku v 10:50.

Záznam rozhovoru

Jitka: Slyším kolem sebe stížnosti na nedostatek, remcání, jak je všechno drahé, kolik splátek měsíčně lidé mají….připadá mi, že někteří lidé jsou rádi nespokojení. Jak je to, Petro?

Petra: Když něco chci mít a potřebuji, aby to u mě zůstalo, tak si to hýčkám. Zase, velmi jednoduché. Takže tihle odháněči vlastní spokojenosti zřejmě k životu nutně potřebují své knihy přání a stížností.

Jitka: Svatá pravda. Takže bohatí peníze hýčkají?

Petra: Stoprocentně. Starají se o ně jako o vlastní. :-))) Bohatství mají úspěšní lidé, a také ti kteří mají peníze rádi. Byli od dětství vedeni k lásce a úctě k penězům. Když něco máš rád, nechceš se toho zbavit. Ne?!

Jitka: Přesně tak. Co ještě může pomoci ve finanční gramotnosti?

Petra: Žijeme v informační době, je dobré na to děti připravovat od malinka. Vyhledávání informací, kritické myšlení, odlišování pravdivého od nepravdivého, rozeznání zbytného od nezbytného – to všechno jsou životní dovednosti potřebné ke kvalitnímu životu.

Jitka: Už jsi tady říkala, že se v dnešní době zadlužují děti ve dvanácti letech. Čím je můžeme zbrzdit? Co ještě patří k finanční výchově?

Petra: Patří k tomu i schopnost samostatného rozhodování, ta je podle mě velmi důležitá. Dříve nebo později se dítě dostane k nějakému finančnímu produktu, který musí posoudit. Tam mu bude kritické myšlení a rozhodování velmi prospěšné. V opačném případě si na půjčuje na zbytečnosti a nakoupí na splátky a na splátky si vezme další splátky.

Jitka: To znám naštěstí jen z vyprávění, poslouchejte ZMZŽ na F1, postaráme se o váš spokojenější život.

Další epizody pořadu Zdravě myslet, zdravě žít

Doporučujeme