Vyhledávání
Víte, jak obývák ovlivňuje vaše zdraví? Teď už budete mít jasno!
Obývací pokoj je místo, ve kterém by se měla odehrávat většina domácího života domácnosti. Bohužel dnes však přibývá lidí, kteří žijí jen v jednom pokoji a snaží se tak vtěsnat do své ložnice práci, odpočinek i zábavu. To podle vědců není vůbec zdravé. Náš mozek je zmatený a můžeme si tím rozvinout poruchy spánku, úzkosti či deprese.
Ačkoli zřejmě každý člověk touží po útulném bydlení, situace je taková, že ne každý z nás si ho může dovolit. Přibývá lidí, kteří žijí prakticky v jednom pokoji a do svých ložnic se tak snaží dostat i prostor na práci, jídlo či zábavu. Zejména mezi mladými lidmi je populární fenomén spolubydlení, kdy se z obývacího pokoje v bytě stává další ložnice, aby se potenciál prostoru využil na maximum.
“Pro mnoho mladých profesionálů, kteří pracují prakticky 24 hodin, 7 dní v týdnu, je malý, čistý, soukromý prostor o velikosti hotelového pokoje tím, co perfektně uspokojuje jejich potřeby,” sdělil například architekt Patrik Schumacher serveru Dazed Digital. Schumacher je z generace baby boomers, jejíž příslušníci měli v Americe ve věku 30 let už obvykle vlastní dům i s obývákem.
Dnešní mladí lidé však čelí naprosto odlišné situaci. Ceny jsou vyšší a mzdy na mnoha místech společnosti nižší, a tak mají průměrně až o 50 % menší šanci, že na vlastní bydlení dosáhnou. A jiné to není ani v České republice, kde hypotéku utáhne jen menšina mladých jednotlivců či rodin.
Problémy garsonek
Častou volbou se stává garsonka či sdílené bydlení, kdy de facto žijete u někoho jiného v bytě a k dispozici máte právě jen tu svou ložnici. Tito lidé ovšem nevědomky podkopávají vlastní zdraví. „Jeden z největších omylů, kterého se lidé dopouští ve svých ložnicích, je, že se do nich snaží vtěsnat co nejvíce věcí a přesunou do nich i jiné činnosti, než je spánek a sex,“ tvrdí např. Gary Zammit, ředitel institutu poruch spánku z New Yorku.
Podobným životním stylem náš mozek trpí. Je pro něj náročné pravidelné přepínání mezi prací a odpočinkem jen tak z minuty na minutu. Na práci se potom nedokážeme správně soustředit a večer zase nedokážeme v klidu spát. „Pokud nemáte obývací pokoj, využíváte svou ložnici pro práci, sledování televize i jako prostor, kde jíte. To znamená, že mozek si již tento prostor nebude spojovat s odpočinkem a spánkem,“ dodává Zammit.
Rozdělení prostoru
Pokud však žijete za podmínek, které vás vytvoření obytného prostoru mimo ložnici zkrátka neumožňují, nepropadejte zoufalství. Existují způsoby, jak si přece jen prostor na spánek od zbytku oddělit. Pomoci vám může třeba závěs kolem postele nebo paravan.
Dobrým nápadem jsou také patrové postele, pod kterými může vzniknout pracovní prostor. Odborníci na bytový design rozhodně radí do malého prostoru zařadit zrcadla, která místnost opticky zvětší a prosvětlí. Rozhodně je také lepší použít světlé barvy. A v neposlední řadě si dejte pozor, abyste svůj malý prostor nezaplnili zbytečnými věcmi. V takovém bydlení se vyplatí omezit své věci jen na ty skutečně potřebné a neshraňovat to, co jen zbytečně zabírá prostor.