Richard Plavka: Dnes už 90 procent miminek narozených pod kilogram přežije

12. prosince 2023·Životní styl·Dominika Číčelová·Bára Nesvadbová

Richard Plavka (Foto: Frekvence 1)

Hostem Báry Nesvadbové v pátečním Press klubu Frekvence 1 byl perinatolog Richard Plavka. Ten říká, že když se dítě narodí ve dvacátém pátém týdnu, má velmi podobně dobrou prognózu jako ti, co se narodí později. Co dalšího nám o neonatologii prozradil?

Richard Plavka se mimo jiné pyšní titulem nejvyššího lékaře v České republice. Podle jeho slov měří 196 centimetrů. Jeho hlavní platformou je neonatologie. Když se s lidmi, kteří jsou v tomto oboru zainteresovaní, člověk baví, tak se dostává do kolize názorů. Sám pan doktor říká, že se někdy setkává s názory, že neonatologie jde proti kvalitě populace. Podle jeho názoru je to však obráceně. “Neonatologie tu je pro to, aby populaci zlepšovala. Čím víc se staráme o rizikovější děti, tím víc z toho profitují ty méně rizikové. Čím je péče náročnější, tím se víc promítá do péče, která je už dnes méně náročná. Péči vždy zahajujeme po souhlasu matky a rodiny,” říká a dodává, že rozhodnutí, pokud jde o hraniční týdny, je konsenzus mezi rodinou a lékařskou nabídkou. “Nabídka je taková, že my říkáme ano, v tomto případě je možné dát šanci na přežití a relativně dobrý vývoj, ovšem rizika jsou. To musí rodina zvážit, my jí rizika vysvětlíme. Pak ale přichází na řadu možnost, že v případě, když se nám vyskytne vážnější komplikace během péče, opět se s rodinou domlouváme, že péči eventuelně ukončíme. Když se dítě narodí ve dvacátém pátém týdnu, má velmi podobně dobrou prognózu jako ti, co se narodí později,” říká pan Plavka.

Jsme obezřetní vyřknout nějaký ortel

Přiznává, že i přes velký pokrok stále predikují velmi těžko. “Můžeme udělat odhad, ale v momentě, kdy se dítě narodí, je predikce velmi složitá, jak to dopadne. Může se z relativně dobrého odhadu a dobré šance na přežití stát opak. Zároveň taky může z miminka, které má špatný odhad, může vyplynout zcela jiný stav, který je velmi nadějný. Leckdy býváme překvapení, jak v pozitivním, tak v negativním slova smyslu. Raději, říkáme, že naděje umírá poslední a opravdu jsme obezřetní vyřknout nějaký ortel,” vysvětluje Richard Plavka.

Narodili jsme se v nejlepší době

Když se srovná peorativní péče tady u nás s péčí například v Africe, je znát, že jsme si již na tuto péči zvykli, alespoň to říká host Báry Nesvadbové. “Vyrostli jsme v tom a jsme západní společnost, která má všeho hojnost a nadbytek. Pokud se něco nestane, tak ji podle mě čeká velká regrese. Narodili jsme se v nejlepší době, jaká může v historii lidstva být,” tvrdí Plavka.

Neonatologie je mladý obor, vyvinul se od 50. let minulého století. V 80. letech ještě umíralo například 90 procent dětí pod hmotnost jednoho kilogramu a dne jich devadesát procent přežívá. Je to výsledek moderní neonatologie. Od snižování úmrtnosti, přes snižování jejich nemocnosti, jsme se dostali až do dnešní doby, kdy je matka součástí péče a jedná se o sociálně-emoční vztah, který se začne promítat do vylepšování prognózy dětí. I když jsme do péče přijímali nižší a nižší děti, stále zůstávalo riziko závažného postižení stejné. V současné době se ukazuje, že se riziko snižuje,” říká na závěr host Press klubu Frekvence 1.

Celý rozhovor najdete zde

Životní styl - další články