Vyhledávání
Houbaři mají v lesích žně. Jak houby skladovat, aby vydržely co nejdéle?
Počasí pro houby začíná být čím dál víc příznivé. Rostou zejména na vlhčích místech. Lidé mohou najít pravé hřiby, kozáky, klouzky a někde už i václavky, na loukách pak žampiony. Podmínky pro růst hub by se díky deštivému počasí mohly dál zlepšovat. Ale co s nimi, až si je přinesete domů? Smaženice, řízky, usušit a dál?
Houby s octem
Jednou z možností, jak očištěné houby zpracovat, je nakládání do octa. Vynikající do octa jsou houby hřibovité. Kromě hřibovitých můžete nakládat ryzce pravé, lišky, mladé klouzky a václavky. Záleží na chuti každého, ale většinou platí, že směsi chutnají lépe.
Nálev připravíte jednoduše. Na 850 ml vody potřebujeme 3 dcl octa, 70 g cukru, 25 g soli, přidáme 2 kuličky jalovce, 15 kuliček hořčičného semínka, 4 kuličky nového koření, 4 kuličky pepře, špetku tymiánu, bobkový list a povaříme. Na dno sklenice nakrájíme cibuli, mrkev a křen. Přidáme povařené houby, zalijeme nálevem a sterilujeme.
Mohou houby do mrazáku?
Houby nikdy nemrazíme syrové. Na dvě až tři minuty vhoďte nakrájené houby do vařící vody, poté sceďte, osušte a zamrazte. Nebo můžeme houby podusit na cibulce a teprve pak zamrazit. V mrazáku skladujte maximálně rok.
Jak sušit, aby neplesnivěly?
Největší práci budeme mít s houbami na sušení. Musíme je dobře očistit, omýt kloboučky, odstranit červivé části a nakrájet na tenké plátky. Výborným pomocníkem nám bude sušička ovoce. Dobře usušené houby skladujeme v temnu v uzavřených neprodyšných nádobách.
Tip na recept: Houbové ragú
Potřebujete:
- máslo
- šalotku
- houby, mohou být i sušené
- sklenici bílého vína
- kelímek smetany na vaření
- sůl, pepř
- dva žloutky
Celý video návod na chutný recept najdete ZDE.