Vyhledávání
5 výhod samoty – Jak prožít šťastný a spokojený život
Nahání vám samota hrůzu? Neumíte si představit co byste dělali bez svých blízkých. Bojíte se za sebou zavřít dveře. Řešení co si počít se samotou najdete v článku níže. Nebojte se svojí samoty! Užívejte si ji!
Pět výhod řízené samoty
Samotu spousta lidí považuje za synonymum neúspěchu. Neúspěchu ve vztazích, neschopnosti nalézt partnera, izolace, neoblíbenost u druhých.
Velmi často lidé zaměňují samotu za osamělost, přesto že osamělost je subjektivní emoční stav – tedy stav mysli – a často se jedná i o reakci na ztrátu blízkého člověka nebo někoho na kom nám záleží. Může jít o genetickou predispozici, ale i nízké sebevědomí a se samotou to nemá nic společného.
Tento článek se nevěnuje samotě jako sociální izolaci či vyloučení ze společnosti, naopak vám pomůže využít každý okamžik, kdy jste sami ve váš prospěch nebo naopak nalézt ve vás chvilku sebeuvědomění, i v časech, kdy vás dítě sedící na kuchyňské lince tluče traktůrkem do temene hlavy, vy mícháte nohou guláš, snažíte se žehlit a neupustit mobil, který máte ramenem přitlačený k uchu, provozujíc terapii matce, která neví, co bude zítra vařit. I to lze!
Jo a, přestaňte se samoty bát a začněte využívat chvil, kdy můžete zužitkovat čas pro lepší poznání sebe sama, třeba zlepšení životních podmínek nebo posunu v činnosti, kterou děláte rádi a naplňuje vás. Není nic lepšího než být lepší a k tomu je samota ideální stav.
Staňte se Master Self-Care..mistrem péče o sebe
Já osobně považuji samotu za velmi užitečnou věc. Dokonce musím konstatovat, že ji vnímám jako živnou půdu pro osobní růst a prostor pro učení. Když má člověk čas věnovat se pouze svým myšlenkám, může ohromně vyrůst a nalézt v sobě nepoznané. Pokud si k tomu najme odborníka, který je schopen pomoci ujasnit myšlenky, nastavit priority, odstarnit brzdy, nastartovat motivační mechanismy nebo zvědomit vlastní hodnoty, ještě lépe. http://www.cista-duse.cz/2014/04/koucink-extra/. Pracovat sám na sobě lze ve všech ohledech, i vzhled je neoddělitelnou součástí lidské spokojenosti. Když se člověk ocitne na nějaký čas sám, má velký prostor vylepšit na sobě co se dá.
Kvůli pocitu osobního naplnění se nemusíte rozcházet, stěhovat Mars či na konec světa, prostor sám pro sebe je potřeba vybudovat ve vlastní hlavě. Umět se odpojit o tepajícího života, zastavit se a popřemýšlet je v dnešní době nezbytné. Stačí k tomu i několik minut denně a progres je znatelný už za pár týdnů.
Co nabízí hlava
Úspěšní, schopní a spokojení lidé vědí, jak využít samoty ku vlastnímu prospěchu, zejména pak času, který můžeme věnovat myšlenkám. Ve své hlavě máme všechny odpovědi a nejlepší řešení pro nás samotné. Přátelé, kamarádi, rodina – nikdo z nich, byť by nás znal sebelépe, netuší kdo jsme a co potřebujeme ke svému naplnění. Mnohdy netušíme, jak ke svým cílům dojít a co je vůbec nejhorší, netušíme jaké naše cíle jsou. Opět zopakuji, že v rámci vybudování vlatního prostoru i za cenu samoty můžeme ohromně získat. Jak jinak chcete utřepat myšlenky, rozplést negativní uzle a dát svým myšlenkám řád? Ideálním pomocníkem je meditace. Prosperita, radost, klid – to vše včetně srovnání myšlenek s meditací, byť dvouminutovou, přichází. Vědí to významní a spokojení lidé jako Deepak Chopra nebo Oprah Winfrey.
Jak si soustředit na podstatné
Člověk je od dob paleolitu tvor společenský, vyhledává pospolitost, potřebuje milovat, komunikovat, sdílet a samotu bere jako něco strašidelného a někdy až odpudivého. Samotář bývá hodnocen jako outsider, jenž není schopen nalézt partnera, přátele. A jsme u hodnocení, kterým je naše společnost přímo infikovaná.
Tak například, zkuste si sami na sobě malý test. Hned zítra vnímejte kolik času přes trávíte tím, že přemýšlíte o druhých lidech, cizích záležitostech, nevyřešitelných sporech či ústrcích.
Budete se divit, kolik času vyplýtváte na jiné, nepodstatné a hlavně jak moc vás takové myšlenky iritují a vytáčí, propadáte sebelítosti, marnosti, zbytečnosti a pocitu – a teď sem patří – osamělosti či dokonce úzkosti.
Zkuste si při každé takové myšlence říct: „A co to přináší mně?“ Je to pro mě prospěšné?
Když fungujete v takovém modu, bojíte se samoty a toho, že nebudete mít nad čím přemýšlet, pokud se kolem vás nebude nic dít, ale zárověň si uvědomte, že nikdy nic zásadního nevymyslíte a ve vašem životě nedojde k významnějším posunům a, pardon, budete pořád trčet ve stejném stavu. Oddělte zrno od plev a rozlučte se se nepodstatným, uleví se vám ohromně.
Jak najít prostor sám pro sebe, i když nejste sami
Každý by si měl udělat osobní prostor pro sebe sama každý den na několik minut. Výtečný nástroj jak nechat volně plynout proud vědomí je řízená meditace, pro začátečníky stačí soustředit se na vlastní myšlenky, naučit se zhluboka dýchat a s dechem dobře pracovat. Dynamičtí jedinci si mohou vyzkoušet jak na myšlení, zejména to pozitivní, funguje obyčejná chůze, popř. běh
Především musí člověk dojít k poznání, že samota je produktivní a obohacující. Já, i když naturelem extrovert, jsem vždycky utíkala do svého světa snění, přemýšlení, bilancování a hlavně plánování a vizualizací, ale nyla jsem značně netrpělivá a nedokázala se zkontentrovat. Společenští lidé nebojte se, nemusíte se na hodiny zavírat v izolaci. Věřte, že brzy nebudete ani potřebovat klidný kout, kam by jste usedli a byli sami se sebou. Dnes i já dokáži uprostřed vřavy vypnout, zorientovat se a učesat v hlavě tok myšlenek ke své potřebě a prospěchu. To mi dává sílu při komplikovaných jednáních, pevnější rozhodovací schopnosti a jasný názor.
Jak se posunout díky řízené samotě o krok kupředu
Prvotním impulsem může být zjištění, že stojím na místě, v životě se mi nedaří, jak bych chtěl/a a následně rozhodnutí, že se potřebuji hnout kupředu.
Sama jsem si před lety vyhledala kouče a je to jedna z nejlepších věcí, kterou jsem pro sebe v životě udělala, kromě dětí. Za nejlepší investici považuji tu do sebe samotného, proto doporučuji pro začátek pomoc odborníka, neumíte si představit, co všechno ve své hlavě máte a nevíte o tom a potřebujete najít klid na soustředěnou návštěvu vlastního vnitřního vesmíru.
Přeji vám hodně štěstí a sil při nalezení sama sebe 🙂
Petra L. Krajčinovič – terapeut mentální aktivity, akreditovaný profesionální kouč MŠMT a ICF (mezinárodní federace koučů), mentorka, autorka úspěšných motivačních článků a grow up blogů.
Pomáhá lidem
- nalézt jejich potenciál, zvýšit sebedůvěru a sebevědomí, uvědomění a zodpovědnost
- nastartovat motivační mechanismy
- klienti pod jejím vedením dosahují svého maxima, např. zakládání podnikání, vlastní značky, významných osobních i pracovních úspěchů, finanční prosperity a stability
- prostřednictvím mocných terepaeutických a koučovacích technik nalézají klienti velmi rychle vnitřní zdroje a potenciál a dosahují spokojenosti, radosti, výtečné mentální a fyzické kondice.
MgA. Petra L. Krajčinovič