Vyhledávání
Auta s ukrajinskou poznávací značkou v Česku přibývají, pojištění nemají. Jak postupovat při nehodě?
S trvající válkou na Ukrajině a přílivem uprchlíků přibývá v České republice i více ukrajinských aut. Jak mají lidé postupovat v případě nehody s ukrajinským řidičem a kdo bude platit škodu? Informaci uvedl web iDnes.cz.
Lidé z Ukrajiny přichází do České republiky ve velkém. Na silnicích se proto stále více objevují auta s ukrajinskou poznávací značkou. I když řidiči mohou být opatrní, je potřeba si uvědomit, že dopravní nehoda se může stát během sekundy. Navíc pokud Ukrajinci české silnice neznají tak dobře. Chyba ale samozřejmě nemusí být jen na jejich straně.
Česká kancelář pojistitelů na situaci rychle zareagovala. Pro občany Ukrajiny proto od začátku měsíce března platí takzvaná dvouměsíční doba hájení. „Po dobu dvou měsíců od opuštění ukrajinského území bude případné škody způsobené ukrajinskými vozidly na území České republiky hradit Česká kancelář pojistitelů bez jakéhokoliv dopadu na ukrajinské motoristy. Ti mohou tak v klidu využívat své vozidlo,“ informovala mluvčí kanceláře Veronika Pavlisová. Dvouměsíční lhůta lidem z Ukrajiny poběží od data překročení hranic, které budou mít na pasu či jiném dokladu. Podobná situace je i na Slovensku a v Polsku dostávají řidiči zelenou kartu na měsíc zadarmo.
Jak tedy postupovat v případě nehody s ukrajinským vozidlem? Nejprve je potřeba sepsat společný záznam o nehodě. Pokud je škoda vyšší, zavolat policii. Tu je dobré kontaktovat, i pokud si s druhou stranou nerozumíte. „Poškozený, kterému byla škoda způsobena, může poté uplatit nárok na úhradu u Česká kancelář pojistitelů, kde předloží společný záznam o nehodě,“ radí mluvčí kanceláře.
Zatím ještě není stanoveno, jak budou ukrajinští řidiči postupovat až jim skončí toleranční lhůta. Stávající zákon totiž neumožňuje pojistit v republice auto s ukrajinskou registrační značkou. „Aktuálně probíhá diskuse s ministerstvem financí a pojišťovnami, jak situaci řešit. Řeší se to intenzivně i na evropském poli,“ doplnila mluvčí.
Projekt Bezpečně na cestě se zaměřuje na všechny účastníky silničního provozu od malých dětí přes mladé řidiče až po seniory. Každá ze značek skupiny Active Radio se zaměří na jinou cílovou skupinu. Díky tomu bude kompletně pokryta populace od 3 let a více. Realizace projektu je financována z prostředků Fondu zábrany škod a to podle pravidel uveřejněných na stránkách www.fondzabranyskod.cz.