Vyhledávání
28. srpna se stalo jedno z nejtragičtějších leteckých neštěstí. Od nehody v Ramstein uplynulo 35 let
Měla to být jedna z dalších úchvatných leteckých přehlídek, při které burácejí motory a nadšení diváci aplaudují akrobacií strojů ve vzduchu. Letecký den, který se uskutečnil na americké vojenské základně Ramstein v Západním Německu, se zapsal mezi ty nejtragičtější. Srážka několika letadel přímo nad hlavami diváků si vyžádala sedmdesát mrtvých a stovky zraněných. Tragická událost se odehrála 28. srpna 1988.
35. ročník letecké show přilákal na vojenskou základnu Ramstein více než 300 tisíc lidí. Rodiny piknikovaly, natáčely průběh show a děti si hrály na odvážné piloty. Vrcholem přehlídky měla být akrobacie italské letky Frecce Tricolori, jejich show pak měl zakončit okázalý manévr – Probodnuté srdce.
Tento trik vypadá ze země jednoduše. Jedná se ale o složitou synchronizaci každého pohybu a rychlosti. Deset proudových letadel se v jednom okamžiku při strmém letu vzhůru rozdělí na dvě poloviny. Vlevo dolů letí pět, vpravo zamíří čtyři stroje a nad hlavami diváků vykrouží tvar srdce. Poslední, desáté letadlo, pak má křižovat čelem k divákům obě míjející skupiny letadel. Výsledný efekt pak připomíná probodnuté srdce.
Finální manévr se měl uskutečnit ve výšce 80 metrů nad zemí. V 15:44 narazil desátý pilot do letadla, které bylo součástí skupiny tvořící obrazec srdce. To pak smetlo další letadlo po své levici. Všechny tři stroje padaly k zemi. Stroj sólisty dopadl na ranvej, explodoval a setrvačností mířil mezi diváky. Při osudném střetu zahynuli všichni tři piloti.
Další část tragédie pak začala na zemi. Do davu diváků se valila ohnivá koule. Vzduchem letály kusy letadel a mezi lidmi propukla panika. Hořící masa zabila ve vteřině pětatřicet lidí a desítky dalších vyvázly s těžkými popáleninami. Následující hodiny se pak nesly ve znamení totálního chaosu. Ošetřovny v areálu nebyly vybaveny pro resuscitaci. Pořadatelé počítali jen s ošetřením drobných úrazů. Z necelé stovky dobrovolníků německého Červeného kříže měl pouhý zlomek plné školení. V přistavěných sanitkách pak nebylo patřičné vybavení.
Ani Američané na své základně tragédii nezvládli. Z počátku vůbec nespolupracovali s německými záchranáři a vojáci na základnu nechtěli pustit ani místní sanitky. Ty, které přijížděly zvenčí, se do areálu nemohly dostat, protože příjezdové cesty zacpala zaparkovaná auta. První sanita dorazila až po čtyřiceti minutách. Po nekonečných komplikacích byli zranění rozvezení do nejbližších nemocnic. Celkově potřebovalo ošetřit na tisíc lidí.
Katastrofa v Ramsteinu si vyžádala sedmdesát životů. Po následném šetření bylo potvrzeno, že hlavním viníkem je desátý italský pilot, který letěl příliš rychle a příliš nízko. Od té doby prošly letecké dny na celém světě obrovskou proměnou. Dbá se především na bezpečnost diváků a letadla smí létat pouze ve vymezeném prostoru mimo diváky, nikoliv přímo nad nimi.
Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.