Vyhledávání
25. února začala televize pravidelně vysílat. Nákup přijímače a antény vyšel na více než trojnásobek tehdejší měsíční mzdy
V 50. let 20. století přichází do Československa mediální revoluce. 25. února 1954 spustila tehdejší Československá televize pravidelné vysílání. To zkušební probíhalo už od května 1953, kdy televize vysílala dva dny v týdnu, a to ve středu a v sobotu večer. Dovolit si televizní přijímač ale mohl jen málokdo. Vyšel totiž na více než trojnásobek tehdejšího měsíčního platu. Pojďme se na tento milník, který před 69 lety proměnil trávení volného času, podívat s podcastem Youradio Talk Ozvěny minulosti.
Pokusy s televizním vysíláním probíhaly v Československu už ve 30. letech. Experimentoval s nimi docent Karlovy univerzity Jaroslav Šafránek, který využíval mechanicko-optickou aparaturu. Jeho práci však přerušila německá okupace v roce 1939, kdy ztratil místo na univerzitě a jeho laboratoř ve fyzikálním ústavu německé úřady zavřely.
Po válce ale technici navázali na výzkum Němců. V Dolní Smržovce u Tanvaldu nacisté vybudovali vývojové centrum s pracovním názvem Televid. Po válce se tak českoslovenští, sovětští a němečtí odborníci dostali k nepoškozené technice a rozhodli se ve vývoji pokračovat. Ale ne na dlouho. Sovětský svaz totiž provoz vývojového centra přerušil, s projektem skončil a technickou vymoženost doby si odvezl na své území.
Píle Čechoslovákům přinesla ovoce
Čechoslováci se přesto výzkumu televizního zařízení nechtěli vzdát. Projekt si pod svá křídla vzalo Ministerstvo národní obrany a v lednu 1946 opětovně otevřelo vývojové centrum v Tanvaldu. Státní výzkumná rada, chtěla už v květnu 1948 nové televizní zařízení představit na Mezinárodní výstavě rozhlasu MEVRO a její apel se tanvaldským vývojářům skutečně podařilo naplnit. 15. května 1948 tak na novém výstavišti Pražských vzorkových veletrhů představili své studio se dvěma kamerami, dvojitým synchronizátorem, režijní a zvukovou aparaturou. Nadšení návštěvníci mohli sledovat televizní pořady v novém studiu. Televizní kamery byly přítomny i u příležitosti XI. Všesokolského sletu, který se konal v druhé polovině června 1948.
Skutečně důležitým milníkem československého vysílání je ale datum 1. května 1953. V tento den spustilo televizní studio ve Vladislavově ulici v Praze zkušební vysílání. Televizní signál si tehdy naladili jen lidé z Prahy a jejího okolí. Nákup televize s příslušenstvím vyšel na více než trojnásobek tehdejší měsíční mzdy.
Pravidelné vysílání odstartovalo až 25. února 1954. Televize byla zpočátku součástí Československého rozhlasu v programu dominovala hraná tvorba, především divadelní představení inscenovaná ve studiu, dokumenty, večerní filmy a pořady pro děti. V únoru 1955 si pak Československo mohlo vychutnat vůbec první přenos hokejového utkání. Postupem času se počet vysílacích dnů rozšiřoval. V říjnu 1956 začala televize vysílat zpravodajství pod názvem Televizní aktuality a zajímavosti. Na druhý televizní program si ale diváci museli počkat až do roku 1970 a o tři roky později se začalo na druhém programu vysílat barevně.
Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.