Vyhledávání
Zvrat v ostře sledovaném případu! Nemocnice neodpojí smrtelně nemocné dítě od přístrojů
Dětská nemocnice v Londýně, v níž leží jedenáctiměsíční Charlie Gard trpící nevyléčitelným syndromem mitochondriálního vyčerpání, se rozhodla neodpojit dítě od přístrojů, ač to bez souhlasu rodičů povolily soudy. Rozhodla se prozkoumat nové možnosti experimentálního léčení poté, co se na ni v posledních 24 hodinách obrátili experti dvou zahraničních nemocnic.
“Domníváme se, stejně jako Charlieho rodiče, že je správné prozkoumat tyto možnosti,” sdělila nemocnice Great Ormond Street Hospital.
Případ chlapce, který bez pomoci lékařů nemůže dýchat ani se hýbat, navíc nevidí a neslyší, vzbudil mezinárodní zájem. Podporu malému Charliemu vyjádřil i papež František nebo americký prezident Donald Trump.
Britské soudy v dubnu povolily chlapcovo odpojení od přístrojů, jeho rodiče přesto boj proti mimořádně vzácnému genetickému onemocnění nevzdávají. Již delší dobu usilují o transport svého syna do USA, na který se ve sbírce vybralo již přes 1,3 milionu liber (37 milionů korun). S nabídkou léčby přišla i vatikánská nemocnice Bambino Gesù.
Není to první případ, kdy britská justice nebere v potaz možnost mezinárodní léčby, když ta domácí narazí na své limity. Známý je případ malého chlapce Ashyi Kinga, který se před třemi lety v Česku podrobil protonové léčbě mozkového nádoru poté, co nad ním britští experti zlomili hůl. Dítě nyní již chodí do školy.
Zdroj: ČTK