Vyhledávání
Vědci vytvořili speciální figurínu. Ukazuje, co s lidstvem udělá sedavý životní styl
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak bude lidstvo vypadat v budoucnosti? Vědci možná znají odpověď. Bohužel však není nijak pozitivní. Na základě rozsáhlých průzkumů vytvořil tým expertů pod vedením behaviorálního futuristy William Higham speciální model v životní velikosti, který má ilustrovat, co se s lidstvem může stát již za dvacet let.
Tak nějak všichni tušíme, že sedavý způsob života není pro naše tělo zrovna nejlepší. Přesto se mu dennodenně věnuje velká část lidské populace. A to s sebou nutně přináší čím dál více potíží.
Ačkoli ještě nikdy v historii nemělo tolik lidí přístup ke zdravotní péči a k lékařským informacím, ještě nikdy zároveň neměli lidé tolik zdravotních problémů. Čím to je? Sedavým způsobem života. To alespoň tvrdí behaviorální futurista William Higham a jeho vědecký tým.
Vědci si vzali do parády 3 tisíc dobrovolníků a detailně se jich vyptali na jejich zdraví a zdravotní potíže. Odpovědi poté analyzovali a vytvořili z nich model, jak by narůstající problémy mohly ovlivnit příští generaci. A výsledek není vůbec příznivý.
Tým vědců na základě svých zjištění vytvořil figurínu v životní velikosti, která dostala jméno Emma. Emma je typickou kancelářskou zaměstnankyní s typickými problémy v době ode dneška zhruba za dvacet let.
Co všechno ji trápí?
- Ohnutá záda kvůli hodinám stráveným ve špatné poloze.
- Křečové žíly kvůli nedostatečnému krevnímu oběhu.
- Vypouklé břicho kvůli sedavé práci.
- Červené, suché oči kvůli hodinám zírání na obrazovky počítačů.
- Bledá pokožka, kterou způsobilo umělé osvětlení.
- Nateklé končetiny kvůli opakování těch samých pohybů.
- Zarudlá nadloktí kvůli častému vystavení tepla z notebooků.
- Ekzém způsobený stresem v práci.
- Chlupaté uši a nos kvůli špatné kvalitě vzduchu.
“Pokud neuděláme radikální změny v našem pracovním životě, jako je více se hýbat, dávat si pozor, jak sedíme za stolem nebo brát si pravidelně přestávky, budeme z kancelářského života velmi nemocní,” varuje Higham ve vyjádření pro britský list The Sun.
“V důsledku špatné životosprávy budou zaměstnanci v budoucnosti trpět zdravotními problémy tak závažnými, jako byly ty, které jsme si mysleli, že jsme překonali po průmyslové revoluci,” je přesvědčen.