Vyhledávání
Vánoce v Česku před 100 lety: Co si děti přály pod stromeček?
V letošním roce si Česká republika připomněla významné výročí. Přesně před sto lety totiž vzniklo první samostatné Československo, které se na konci první světové války oddělilo od někdejšího Rakouska-Uherska. Díky tomu dnes máme Českou republiku takovou, jak ji známe. Za sto let prošla naše společnost obrovskou změnou. Přečtěte si, co dostávaly české děti pod stromeček v novém státě.
Možná vás napadne, že děti v poválečném Československu musely být o poznání skromnější, než ty dnešní, které žijí v porovnání s nimi v blahobytu. Možná vás ovšem překvapí, že již v roce 1918 se objevovaly kritické hlasy, které společnost napomínaly za přílišný konzum a podle kterých dárky a nákupy zastínily skutečnou duchovní podstatu Vánoc.
V poválečném Československu sice nebylo mnoho těch, kdo by byli skutečně majetní, většina lidí však na vlně euforie z nové nezávislosti oslavovala, jak jen to bylo možné. První Vánoce v Československu si chtěli všichni náležitě užít.
„A co děti? Nevycházejí letos s prázdnou? Ne. Také pro ně přinesly tyto vánoce velkou očistu. Nikdo jim nekupuje vojáčků, šavliček, ručniček a jiných ohavných výtvorů německého průmyslu hračkářského, tato otrava malých duší zmizela z našich obchodů na vždy,” psalo se v roce 1918 v Lidových novinách.
Místo vojáčků byly v kurzu hračky na klíček, různé figurky zvířátek, plyšoví medvídci, dřevěné hračky na kolečkách, loutková divadla, stolní hry, cínové postavičky nebo houpací koně. V poválených letech byly oblíbené i kovové stavebnice značky Inventor, po kterých přišla v roce 1925 ikonická stavebnice Merkur.
Holčičky toužily ještě po panenkách – buď takových, které vypadaly jako miminka, nebo porcelánových či jiných figurkách ženských postav, které bylo možné převlékat. Děvčátka z chudších rodin se spokojila i s papírovými panenkami, pro které se oblečení vystřihovalo.
Hitem, který se ani za sto let nezměnil, bylo rovněž vybavení pro zimní sporty a radovánky. Oblíbené byly hlavně sáňky a brusle. Děti, a to hlavně ty z méně majetných poměrů, dostávaly ale i praktické dárky. Mnohé potěšily nové teplé svetry, boty, čepice, šály, kabátky nebo třeba kalhoty. A pokud se poštěstilo, vykouzlilo dětem úsměv i exotické ovoce.