Vyhledávání
V ČR se nepoužívá termín chybné názory, vzkázalo MV čínskému velvyslanectví
V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření čínské ambasády v Praze to v pondělí na twitteru uvedlo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH), které spadá pod ministerstvo vnitra. Číňané označili ve svém prohlášení za chybná vyjádření některých politiků a institucí o demonstracích v Hongkongu.
Čínské velvyslanectví v Praze se o víkendu ohradilo proti otevřeným dopisům a vyjádřením o Hongkongu. Uvedlo při tom, že jednotliví politici a některé instituce v poslední době “vyjádřili chybné názory”. Považuje je za vměšování se do vnitřních záležitostí Číny.
“Jsme rozhodně proti takovému chování. Současný stav v Hongkongu se vyvinul v extrémní násilí. Činy radikálních demonstrantů již dlouho nejsou otázkou svobody projevu a shromažďování,” stojí v prohlášení.
V ČR od r. 1989 nepoužíváme termín „chybné názory“. Listina základních práv a svobod naopak v čl. 17 zavedla používání termínu „svoboda projevu“. V ČR používejte prosím výhradně českou ústavní terminologii a důsledně respektujte pravidla stanovená ústavou. https://t.co/1qyfOlSGI9pic.twitter.com/YpWwMLPqZT
— CTHH MV (@CTHH_MV) August 19, 2019
CTHH v pondělí na twitteru sdílelo čínské prohlášení a přidalo komentář, že v Česku se od roku 1989 termín chybné názory nepoužívá. “Listina základních práv a svobod naopak v článku 17 zavedla používání termínu ‘svoboda projevu’. V ČR používejte prosím výhradně českou ústavní terminologii a důsledně respektujte pravidla stanovená ústavou,” vzkázalo centrum ambasádě.
CTHH vzniklo na základě doporučení auditu národní bezpečnosti schváleného vládou. Od roku 2017 se věnuje tzv. hybridním hrozbám, které spadají do oblasti vnitra. Jedná se například o otázky terorismu, útoky na tzv. měkké cíle či bezpečnostní aspekty migrace. Věnuje se i dezinformačním kampaním.
V té souvislosti vznik útvaru kritizoval prezident Miloš Zeman, varoval před cenzurou a “novodobým Koniášem”. Ministerstvo na to reagovalo prohlášením, že CTHH se bude věnovat boji s dezinformacemi v kyberprostoru, nebude cenzurovat obsah médií ani internetu.
Hongkong, někdejší britská kolonie a nyní čínské území pod zvláštní správou, zažívá už více než dva měsíce velké demonstrace. Začaly jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek větší demokratičnosti politického systému a odchodu správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Demonstranti se obávají, že zvláštní práva, která má Hongkong garantovaná do roku 2047, bude komunistická Čína dál omezovat.
Zdroj: ČTK