Vyhledávání
TOP 09: Sněmovna by měla vyzvat k přijetí syrských dětí
Sněmovna by měla podle TOP 09 apelovat na vládu, aby Česko přijalo pět desítek syrských dětí z řeckých uprchlických táborů. Předseda poslanců této strany Miroslav Kalousek to označil za dobrovolné a solidární gesto. Proti takovému záměru se při dnešní sněmovní debatě o globálním paktu o migraci postavila SPD Tomia Okamury.
Kalousek uvedl, že v uprchlických táborech v Řecku je 3500 syrských dětí. “Jsou tam bez rodičů. Často vůbec netuší, zda sirotci jsou, nebo nejsou,” uvedl. Šéf poslanců TOP 09 poukázal například na Velkou Británii, která rozhodla o přijetí 350 těchto dětí mladších 17 let.
Česká vláda by si měla podle Kalouska stanovit parametry, jak uzná za vhodné. “Je zcela na vládě, jakými mechanismy to udělá,” dodal.
“V naší zemi máme dost vlastních sirotků a nezaopatřených dětí,” prohlásil Okamura. Iniciativu ohledně přijetí syrských dětí, s níž přišla europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová, pokládá za kampaň před blížícími se komunálními a senátními volbami i evropskými volbami, které budou příští rok. Sýrie podle Okamury dokáže sirotkům pomoci sama, má na to podle něho prostředky.
Místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík uvedl, že Šojdrová představila svůj záměr na stranických grémiích již na jaře a držela ho poměrně v tajnosti. Řekl, že europoslankyni varoval, že pokud se ze záměru stane předvolební téma, nikomu tím nepomůže. Benešík taky podotkl, že Česko přijalo asi 50 občanů s českými kořeny z Venezuely.“Jsou tady a já žádné demonstrace nevidím,” dodal.
S iniciativou Šojdrové nesouhlasí premiér Andrej Babiš (ANO), který se ale z dnešního jednání Sněmovny omluvil. Už dříve řekl, že dětem by se mělo pomoci tam, kde se narodily. Zdůrazňuje také, že debata se netýká malých dětí, ale chlapců ve věku 12 až 17 let. Vyjádřil proto obavu z toho, že návrh je pouhým “plácnutím do vody” a snahou Šojdrové se zviditelnit před volbami do Evropského parlamentu. Ministerský předseda by se s ní měl sejít v pátek odpoledne.
Poslankyně ODS Miroslava Němcová označila premiérovo odmítnutí za tragicky smutné. “Není možné říci, že bohatá prosperující společnost není připravena postarat se o 50 dětí, které nemají rodiče,” uvedla.
Marek Výborný (KDU-ČSL) připomněl, že se ozvalo více než 50 rodin, které by byly ochotny se o syrské děti postarat. Po stabilizaci situace v Sýrii by se tyto děti mohly podle něho vrátit zpět.
“Co předvádíte, je obchod s dobrem,” reagoval na Výborného Václav Klaus mladší (ODS). Jde podle něho o ryzí marketingové gesto. Syrské děti patří primárně do Sýrie, dodal.
Zdroj: ČTK