Desítky muzeí či archeoparků se v sobotu připojí k Mezinárodnímu dni archeologie. Lidé budou mít možnost se zábavnou formou dozvědět, jak archeologové pracují, jaké přístroje a technologie používají či jak je tento vědní obor propojen s historií, numismatikou, antropologií, geofyzikou a biologií. Organizátoři připravili dny otevřených dveří, workshopy, akce pro děti, komentované prohlídky muzeí nebo archeologické vycházky.
Celodenní festival přednášek, workshopů a dalších aktivit, které veřejnosti představí archeologické obory, se koná v areálu pražského Karolina. V Národním muzeu budou stanoviště z různých období pravěku.
Zájemci si vyzkouší určit a popsat vybraný pravěký artefakt a vytvořit k němu inventární kartu, využít mohou digitální laboratoř nebo se zapojit do dílen. Archeologický program připravilo také Muzeum hlavního města Prahy v hlavní budově na Florenci i v domě U Zlatého prstenu v Týnské ulici.
Východočeské muzeum v Pardubicích společně s památkáři zve na program, během něhož budou návštěvníci tvořit jeskynní malby, uvidí bojové techniky barbarů nebo ochutnají obilné placky a pivo z pravěké kuchyně. Archeologové v náchodském muzeu představí zlatý poklad z mladší doby bronzové.
Do muzea devět spirálek ze zlatého drátu o celkové hmotnosti 257 gramů donesl na jaře muž, který jej našel v lese u Náchoda. Archeopark v Chotěbuzi u Českého Těšína pro příchozí přichystal písařskou a textilní dílnu.
Den věnovaný archeologii se ve světě koná od roku 2011 každou třetí říjnovou sobotu. Čeští archeologové akce organizují od roku 2013. Program s mapou zapojených muzeí a dalších institucí je na webu www.denarcheologie.cz.
Archeologové našli na zřícenině Karlův Hrádek, kterou před rokem 1357 založil Karel IV., pozůstatky staršího, pravděpodobně až pravěkého osídlení (na snímku z 19. září 2019). Město Hluboká nad Vltavou, jíž kulturní památka patří, zde chce vybudovat archeopark a nabízet i 3D prohlídky.
Archeologové odkryli v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku unikátní hrob velmože z římského období (na snímku z 5. září 2019). Kromě ostatků muže nalezli také bronzové nádoby a nůž, kostěnou jehlici a další bohatou výbavu. Mrtvý byl do hrobu zřejmě uložen ve druhém století našeho letopočtu.
Archeologové našli u Slaného na Kladensku významné nálezy staré až 5000 let. Průzkum předcházel stavbě obchvatu Slaného. Ve třináctikilometrovém řezu krajinou byly například pravěké jámy, pece, hroby s kremací či kostrou, pozůstatky rozličných staveb a také náhon z první poloviny 16. století. Na snímku je zachyceno raně až vrcholně středověké souvrství a novověký náhon v místě přeložky vodovodů u Velvar na Kladensku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock
Ilustrační foto
Filipino archeologist Armand Salvador Mijares shows bones and teeth they recovered from Callao Cave belonging to a new specie they called Homo luzonensis during a press conference in metropolitan Manila, Philippines on Thursday, April 11, 2019. Fossil bones and teeth found in Cagayan province, northern Philippines, have revealed a long-lost cousin of modern people, which evidently lived around the time our own species was spreading to Africa to occupy the rest of the world. (AP Photo/Aaron Favila)
Ilustrační foto
This photo released Tuesday, April 2, 2019, by the Egyptian Ministry of Antiquities, shows pharaonic paintings in the tomb of a noble from the time of one of the earliest pharaonic dynasties, in Saqqara, Giza, Egypt. The Antiquities Ministry said Tuesday that the tomb uncovered in the Saqqara pyramids complex outside Cairo dates to the 5th Dynasty, which ruled the Nile Valley from 2388-2356 B.C. Egypt frequently touts new archaeological finds, hoping to encourage tourism. (Egyptian Ministry of Antiquities via AP)
Jan Frolík z Archeologického ústavu Akademie věd ukazuje 7. srpna 2018 v kapli svatého Štěpána v Klášterním Hradisku v Olomouci téměř tisíc let staré ostatky pravděpodobně přemyslovských knížat, zakladatelů kláštera Oty I., Oty III., jejich manželek Eufemie a Durancie, olomouckého biskupa Jana III. a premonstrátského opata na Hradisku Roberta I. Jejich pohřební schránku objevili badatelé v sakristii kaple teprve loni, označili ji za unikát v evropském kontextu. Ostatky čeká odborná analýza, která by mohla mimo jiné potvrdit rodové vazby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Američtí archeologové nedávno objevili ve Středozemním moři asi tři kilometry od izraelského pobřeží v hloubce 300 metrů zbytky dvou fénických lodí, které se potopily za bouře někdy kolem roku 750 př.n.l. Lodě převážely amfory s vínem z fénického přístavu Súr (nyní Libanon) do Egypta. Neatly stacked on the bottom of the eastern Medetaranian sea , amphorae from an 8th- century BC phoenician shipwreck seen in this june 1999 photo, were discovered by an expedition led by Dr. Robert D. Ballard in this June 1999 photo. Ballard led the expedition in the Eastern Mediterranean Sea that located and mapped the oldest shipwrecks ever discovered in deep Water.(AP Photo/ Institute for Exploration)