Vyhledávání
Proč vlastně kočky předou a jak to dělají?
Mnoho lidí si myslí, že kočičí předení je něco jako lidský úsměv nebo psí vrtění ocáskem. S vyluzováním těchto vibrací je to ovšem trochu komplikovanější. Přečtěte si, proč tedy vlastně kočky předou a jak to dělají.
Proč kočky předou
Navzdory rozšířenému mýtu, kočky nepředou jen když jsou šťastné. Předení se může objevit i jako reakce na stres nebo bolest. Kočičí předení totiž neslouží pouze ke komunikaci, ale má i řadu dalších funkcí.
Kočku na příklad uklidňuje, pokud je v nějaké stresující nebo krizové situaci, a pomáhá i tlumit bolest zvířete. Vibrace uvnitř těla pomáhají zklidnit a zpravidelnit dýchání, hojit poranění, podporují tvorbu svalů a psychicky kočku uklidňují.
Pro kočky je přirozené navíc příst třeba při porodu. Koťata se totiž rodí slepá a hluchá a vibrace jim pomáhají komunikovat s matkou a sourozenci.
Jak to dělají
Podle vědců svaly koček pohybují s hlasivkami a jak kočka dýchá a vzduch proudí dovnitř těla a ven, vytváří se typický vibrující zvuk. Větší kočkovité šelmy příst nedovedou, protože mají jednu drobnou kůstku u hlasivek pohyblivou. Dovedou však díky tomu hlasitě řvát. Malé kočky divoké i domácí však mají tuto kůstku pevnou a stabilní a ta jim tak pomáhá vytvářet vibrace.
Zajímavostí je, že na rozdíl od předení, mňoukání kočky ve vzájemné komunikaci v dospělosti prakticky nevyužívají. Mňoukají pouze na své lidské chovatele. A proč? Během domestikace se zkrátka naučily, že my lidé mnohdy nerozumíme pohybům ocásku nebo uší a tak nám začaly více napovídat.
Benefity pro chovatele
Čím častěji slyšíte svou kočku příst, tím lépe. Pro naše vlastní zdraví je tedy vlastně důležité udržovat toto stvoření šťastné. Kočičí předení má totiž tu schopnost, že lidem snižuje vysoký krevní tlak a snižuje také riziko infarktu. Podle mnohých odborníků má navíc příznivý vliv na naši psychiku a pomáhá nám vypořádat se se stresem. Ve vlastním zájmu proto po náročném dni zapomeňte na skleničku či tabulku čokolády – bohatě stačí pomazlit kočku!