Vyhledávání
Pochází z Moravy i Willendorfská venuše? Vytesali ji z kamene z Brna
Takzvaná Willendorfská venuše, která byla nalezena 7. srpna 1908 při stavbě železnice nedaleko Křemže v Dolním Rakousku, patří k nejstarším dosud objeveným uměleckým zobrazením lidské postavy. Stáří 11 centimetrů vysoké paleolitické vápencové sošky je odhadováno na 25 tisíc let. Jejím současným domovem je vídeňské Přírodně-historické muzeum.
O něco starší i cennější než rakouská venuše je její moravská varianta – slavná Věstonická venuše, která byla objevena v roce 1925 (datovaná je do období 29 tisíc až 25 tisíc let před naším letopočtem). A podle nejnovějších poznatků je možné, že z Moravy pochází i Willendorfská venuše, která byla patrně vyrobena z kamene ze Stránské skály v Brně.
Obdobné figurky, hlavně sošky žen – takzvané venuše, ze starší doby kamenné se našly také ve Francii, Německu, Itálii, na Ukrajině, v Rusku nebo na Slovensku. Nejstarší dosud objevené zpodobnění lidské postavy na světě – Švábskou venuši – vytvořil pravěký umělec asi před 35 tisíci až 40 tisíci lety. Z Moravy pochází i další významný nález – Landecká (též Petřkovická) venuše stará asi 23 tisíc let.
Zdroj: ČTK