Vyhledávání
Platy rostly, o práci v prodejnách přesto není zájem. Řetězce hledají tisíce lidí
Ani letošní nárůst platů v obchodních řetězcích nezvýšil zájem lidí o práci v prodejnách. Poptávka po zaměstnání v maloobchodu dál klesá, obchodníci přitom nabízejí tisíce volných pracovních míst. Vyplývá to z ankety ČTK mezi personálními agenturami. Například Lidl hledá téměř 500 lidí, Billa 365.
Podle ředitele personálně-poradenské společnosti McROY Tomáše Surky je nabídka míst stále větší a je možné čekat gradaci s příchodem Vánoc. Každý z největších řetězců inzeruje stovky volných pracovních míst. “Odráží to současnou situaci na trhu práce, i přes razantní navyšování mezd, místy meziročně až o desítky procent, není dostatek volných pracovníku, kteří chtějí tuto práci vykonávat,” uvedl Surka.
Zájem o práci v maloobchodu je dokonce stále menší. “Lidé často chtějí získat zkušenosti v administrativě, chtějí využít příležitosti, že je teď dost možností, a i kritéria na administrativní pracovníky se snižují,” uvedla manažerka Grafton Recruitment Michaela Dimitrová.
“Maloobchod si konkuruje na trhu práce s výrobními podniky a logistikou, kteří hledají tisíce lidí stejného profilu a mívají významně vyšší mzdy. Konkurenční výhodou retailu je zase lehčí práce a absence směnného provozu,” dodal manažer marketingu a náboru ManpowerGroup Jiří Halbrštát.
Lidl nabízí na svých internetových stránkách 462 volných míst, z toho 209 na plný úvazek. Nabízená mzda pro prodavačky s pracovní dobou 30 hodin týdně dosahuje po druhém roce 18.900 Kč. Při pracovní době 35 hodin to je 23.000 Kč. Nabízené mzdy se liší podle regionů. Asistent zákaznické linky v Jihlava si po druhém roce přijde podle inzerátů na 27.300 Kč, manažer prodejny až na 60.000 Kč a vedoucí oddělení skladu na severu Moravy na 77.000 Kč.
Kaufland inzeruje 95 volných míst. Na pozici asistenta prodeje slibuje v Mladé Boleslavi po druhém roce výdělek 24.000 Kč. U stejné pozice na 30 hodin týdně do nové prodejny v Přerově firma uvádí po druhém roce mzdu 15.750 Kč.
Globus má na svých stránkách téměř 200 inzerátů na volná místa, Tesco inzeruje zhruba 250 míst a brigád. Například u prodavačky pultu lahůdek v prodejně v pražských Letňanech uvádí mzdu 19.000 až 20.260 Kč za měsíc. Albert nabízí na prodejnách, centrále a v logistice téměř 300 pozic, Billa 365 a Penny market 231.
Některé řetězce lákají na 13. plat vyplacený před Vánocemi, možnost zkrácených úvazků, stravenky či vánoční poukázky. Nabízejí i nadstandardní příplatek za práci v neděli, slevu na firemní výrobky nebo pětitýdenní dovolenou.
Průměrná hrubá mzda pokladních a dalších provozních zaměstnanců v obchodních řetězcích letos mírně stoupla na zhruba 15.000 korun, uvádí Odborový svaz pracovníků obchodu. Některé řetězce letos zvýšily platy pracovníkům i dvakrát. Platy v maloobchodu i tak zaostávají za růstem průměrné mzdy, která v druhém čtvrtletí dosáhla 29.346 Kč.
Například v Lidlu dosahuje při čtyřicetihodinovém úvazku týdně průměrná mzda prodavačů a pokladních podle firmy 24.897 Kč. Nástupní mzda pro pokladní v Penny marketu je v průměru 17.500 Kč, v Praze 20.500 Kč. Kaufland nedávno uvedl, že na nejnižších pozicích garantuje nejpozději do dvou let od nástupu mzdu minimálně 21.000 Kč.
Zdroj: ČTK