Petr Blažek: Činnost bratří Mašínů je úctyhodná a byla v souladu se zákonem protikomunistického odboje

6. října 2023·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·Čestmír Strakatý

Petr Blažek. (Foto: Frekvence 1)

Historik Petr Blažek je spoluautorem petice, která vyzývá prezidenta Petra Pavla, aby vyznamenal bratry Mašíny 28. října. Proč by měli být vyznamenáni? Na to dopověděl v Press klubu.

V říjnu 1953 se rozhodli členové skupiny bratří Mašínů emigrovat přes Německou demokratickou republiku do Západního Berlína. Svého cíle nakonec dosáhli pouze bratři Ctirad a Josef MašínoviMilan Paumer. Václav Švéda a Zbyněk Janata, kteří byli také na útěku z tehdejšího Československa, byli během něj dopadeni a následně komunisty popraveni. Činnost skupiny je dodnes považována za kontroverzní. Jedna část veřejnosti její členy vnímá jako hrdiny, kteří bojovali proti komunistickému režimu. Druhá je vnímá jako vrahy, kteří během svého plánu emigrovat, zabili neozbrojeného zajatce, policejního strážmistra Honzátka, který jim nekladl odpor. Ctirad Mašín vždycky říkal, že to není věc, na kterou by byl hrdý, ale která byla nezbytná. Ten důvod byl jednoduchý. Příslušník Sboru národní bezpečnosti byl člověk, který jim dával najevo, že se snaží zapamatovat, jak vypadá Ctirad Mašín, měl průpovídky typu, budete viset apod. Takže Ctirad se nakonec rozhodl, že ho omámí chloroformem, uvedl ho tedy do stavu bezvědomí, a pak ho zlikvidoval pomocí nože,” popsal situaci historik.

Vyznamenání pro Mašíny?

Blíží se 28. říjen, den, kdy prezident České republiky uděluje státní vyznamenání. Petr Pavel jej letos chce udělit sestře bratrů, Zdeňce Mašínové. Několikrát se ale nechal slyšet, že Ctirada a Josefa nevyznamená, protože se nemůže smířit s tím, že zabili strážmistra Honzátka. Proč by podle historika Petra Blažka, který je spoluautorem petice za jejich vyznamenání, měl prezident názor změnit? “My jsme se domluvili na tom, že petici uděláme s panem senátorem Hilšerem a s panem režisérem Vadasem. Pan Martin Vadas natočil několik dokumentů o bratrech Mašínových, ale také o jejich otci a matce. Otec byl známý hrdina prvního a druhého odboje, člen legendární skupiny Tří králů, podplukovník Josef Mašín. Maminka byla, dnes již oceněná účastnice protikomunistického odboje Ministerstvem obrany. To ocenění dostala jako jedna z prvních,” uvedl a dodal, že bratři si podle něj vyznamenání zaslouží. “Návrh na vyznamenání bratrů není nějak nový. Osmkrát to žádal Senát, jednou Poslanecká sněmovna, dvakrát byli vyznamenáni premiéry, poprvé Mirkem Topolánkem, který jim dal osobní plaketu a podruhé premiér Petr Fiala, který přijel na otevření památníku Tří odbojů v Lošanech a řekl, že si velmi cení nejenom otce, za to co dělal v prvním a druhém odboji, ale také činnosti bratrů.”

V minulosti už tedy Mašínové byli vyznamenáni. Dokonce i prezidentem republiky v roce 1946.“Dostali vyznamenání za odbojovou činnost během 2. světové války, německé okupace. Patřili mezi nejmladší účastníky protinacistického odboje. V době, kdy začali s činností, jim bylo 13 a 15 let… Za svoji protikomunistickou činnost, kterou vyvíjeli o pár let později, už vyznamenáni prezidentem nebyli,” řekl Blažek. Přesto si cení, že prezident Petr Pavel chce vyznamenat sestru bratrů Mašínů, paní Zdeňku Mašínovou.

Ministerstvo obrany je pro vyznamenání

Své stanovisko pro ocenění bratrů vydalo i Ministerstvo obrany. “To je podle mě docela klíčové. Stanovisko pro ocenění nevzniká tak, že by si ministr nebo ministryně něco rozhodli. To přichází skutečně na příslušný odbor, který požádá v podstatě všechny myslitelné archivy, kde mohou být dokumenty k odbojové činnosti a začne velká, dlouhá mravenčí práce prověřování. Podílí se na ní historici, svůj posudek také dával Ústav pro studium totalitních režimů, který doporučil ocenění a samozřejmě archivní rešerše se odehrála také v Archivu bezpečnostních složek, Národním archivu a v celé řadě dalších institucí,” popsal proces Blažek. Ministerstvo obrany rozhodlo na základě zákona, řeklo, že je tato činnost úctyhodná, že byla vedena snahou obnovit svobodnou demokratickou společnost, a že byla v souladu se zákonem protikomunistického odboje,” uzavřel historik.


Poslechněte si celý rozhovor zde:

Zprávy - další články