Pavel Žáček: Musíme podpořit bezpečností složky, aby udělali profilaci vraha z fakulty směrem do budoucna

2. února 2024·Zprávy·Barbora Turková·Čestmír Strakatý

Pavel Žáček. (Foto: Frekvence 1)

Hostem Press klubu u Čestmíra Strakatého byl předseda bezpečnostního výboru Sněmovny Pavel Žáček. Společně probrali Bezpečnostní radu státu, která vyhodnocovala útok na Filozofické fakultě

Ve středu měla Bezpečnostní rada státu mimořádnou schůzi, kde si vyhodnocovala útok, který se stal před Vánoci na Filozofické fakultě. „Tisková konference policie vždycky přinese nějaké nové otazníky a chápu, že z důvodu vyšetřování není možné některé informace sdělit, protože by se vyšetřování narušilo. Pak bychom nezjistili, proč se to stalo a nemohli pak nastavit bezpečností systém tak, abychom zabránili možnému opakování. Ta schůzka nemá řešit nuance toho zásahu, jak postupovala policie nebo fakulta, ale co z toho vyplývá a jak systémově k tomu přistupovat.

Po útoku se objevuje celá řada dezinformací; některé jsou opravdu šílené, ale některé by mohly být i velmi nebezpečné. Žáček souhlasí s tím, že by někdo – policie či vláda – měli tyto dezinformace vyvracet a aktivně proti tomu vystupoval. „V prvních hodinách a dnech takto policie komunikovala a vyvracela třeba to, zda existuje druhý střelec, respektive střelkyně, která měla vraha na škole doprovázet. Teď o tom rozhoduje státní zástupkyně, ona rozhoduje o tom, co by vyšetřování mohlo ovlivnit. A to i z pohledu dezinformací; policie se k tomu nemůže vyjádřit dokud to nebude dovyšetřeno,” vysvětluje Žáček s tím, že jsou si všichni vědomi, že dezinformační scéna toho v přechodné době zneužívá.

Vrah na fakultě nebyl typickým

Sama státní zástupkyně zdůraznila, že policie by měla informovat veřejnost o všech podstatných krocích. „Je dobré si říct, o jaké části toho zásahu policie se bavíme. Ten prvotní zásah od toho zavolání byl velmi profesionální a měli bychom podpořit policii, aby pokračovala ve svém výcviku. Klasická první oddělení police odvádí výbornou práci a jsou schopní odhalovat tu nejzávažnější trestnou činnost. Tenhle případ ani vrah nebyl typickým a neměl žádnou kriminální minulost, ale všichni bychom se měli poučit, což tak vnímá i policie. Ale dejme jim čas,” říká Žáček.

Otázkou zůstává, do jaké míry je zásadní zmiňovat samotného pachatele a jeho motivy a nějakým způsobem budovat příběh okolo něj. Někoho to může navodit k dalším útokům, někdo je ale zase toho názoru, že když toto nebude vědět, nemůžeme se připravit na případné další útoky. „V prvotních hodinách bylo potřeba pomoct zraněním a jejich rodinám, vyjádřit pietu. Ale na druhou stranu, bych necenzuroval hledání motivů toho, co se odehrálo v hlavě a proč se choval tak, jak se choval. My se o jeho osobní radikalizaci budeme muset zajímat a na kolik je to ojedinělé u něj konkrétně a na kolik je tam prvek, který by byl zobecňující. Musíme podpořit bezpečností složky, aby udělali důkladnou profilaci pachatele směrem do budoucna. Pro nás bylo překvapivé prostředí i to, že to byl člověk přímo ze školy,” vysvětluje Žáček.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde 

Zprávy - další články

Doporučujeme