Vyhledávání
Nemá-li Petr Pavel důvěru ke stávající ochranné službě, je třeba to respektovat, říká Miroslav Sklenář
Hostem čtvrtečního Press klubu byl bývalý ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky. Vzhledem k tomu, že byl u toho, když před dvaceti lety končil ve funkci náš první český prezident Václav Havel, povídali si s Romanou Navarovou právě o tom. Samozřejmě došla řeč i na hradní protokol a současného nově zvoleného prezidenta Petra Pavla.
Přesně před dvaceti lety, 2. února 2003, končil ve funkci první Český prezident Václav Havel. Bývalý ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky nejen za Václava Havla Miroslav Sklenář byl tehdy u toho a byl naším čtvrtečním hostem.
Šéf protokolu je člověk, který říká prezidentovi, jak si má stoupnout, komu a jak podat ruku, jak koho pozdravit…“Přesně to je protokol. Primárně jde však o stránku organizační, produkční. Musí se zabezpečit, aby vše fungovalo a připravuje scénář, tzv. minutovník a tam se skutečně popíše, kde, kdo má stát a kdo komu podat ruku,” osvětluje bývalý ředitel.
Kdo v roce 2003 zhasínal na Hradě?
“Byl to velice emotivní den. Na závěr jsme se my, nejbližší spolupracovníci Václava Havla, sešli v jeho kanceláři, dali jsme si skleničku sektu, krátce jsme pohovořili a asi v šest hodin jsme se rozešli. To se ještě nezhasínalo,” vzpomíná Miroslav Sklenář na den před dvaceti lety. Dodává ale, že pět týdnů mezi 2. únorem a 7. březnem, kdy měl Václav Klaus inauguraci, byl výkon funkce prezidenta rozdělen mezi předsedy. “Největší pravomoci tehdy měl Vladimír Špidla.”
Stávající prezident Miloš Zeman končí 8. března a inaugurace je stanovena na 9. března. Česká republika tedy bude pár hodin bez prezidenta. Pravomoci jsou však v případě potřeby přesně rozděleny mezi současné předsedy. Nicméně je podle pana Sklenáře v pořádku, když je už nyní Petr Pavel oslovován jako prezident, stejně tak je v pořádky, když tak titulujeme Václava Klause.
Nechat zkontrolovat Hrad je pochopitelné
Na veřejnost se dostala informace, že Petr Pavel má v plánu nechat důkladně prohlédnout Hrad, zda v něm není schované nahrávací zařízení. “Já nejsem expert na bezpečnost, ale obecně lze říci, že prostory jako je úřad vlády, kancelář prezidenta republiky jsou v nějakém režimu kontrolovány. Požadavek nového prezidenta k této kontrole mi přijde smysluplný,” vysvětluje bývalý ředitel.
V úterý se v Press klubu sám prezident Pavel vyjádřil ohledně jisté nedůvěry k současné ochranné službě. “Něco takového se při předchozích změnách nedělo. Nicméně generál Pavel byl náčelníkem generálního štábu, byl nejvyšším představitelem NATO, byl zvyklý na nějaký systém ochranné služby. Může mít informace, které já nemám. Byl zvolen prezidentem, pokud má takový pocit a jeho předchozí praxe ho k tomu dosti opravňuje, aby měl odborný názor, je třeba to respektovat,” říká Sklenář.
Doba, kdy došlo ke kontaktu mezi kancléři, není nijak dlouhá
Paní Vohralíková, budoucí kancléřka Petra Pavla už je ve spojení s Vratislavem Mynářem. Někdo je toho názoru, že je nezvyklé, aby kontakt mezi stávajícím prezidentem a nově zvoleným prezidentem se tak dlouho neuskutečnil. “Já si nemyslím, že je to dlouho. Všichni by chtěli mít všechno hned. Jestli se všichni kancléři sešli a domluvili se, vzhledem k tomu, že inaugurace bude 9. března, myslím, že čas není tak špatný,” ujišťuje.
Je zvyklostí, že prezident začne využívat ochranku ihned po volbách? “Petr Pavel už i do volebního štábu přijel s četnou ochrankou. Myslím si, že vzhledem k tomu, jak byla kampaň vyhrocená, měla být poskytnuta ochrana oběma kandidátům už před druhým kolem. Například v Americe je to běžné. Vteřinu po zvolení už je to naprosto běžné,” ujišťuje Sklenář a vyjadřuje se i k nečekané osobní návštěvě slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. “To bylo velmi překvapivé. Osobní gratulace hlavy státu ke zvolení je opravdu vzácná,” říká host Press klubu Frekvence 1 Miroslav Sklenář.