Někteří si myslí, že Putin čekal, až bude v Bílém domě ten nejslabší prezident, říká reportérka F1 Hedvika Miller

22. března 2022·Zprávy·Dominika Číčelová

Hedvika Miller. (Foto: Frekvence 1)

Páteční Press klub se odehrával dá se říct v rodinném duchu. Hostem totiž byla naše severoamerická reportérka Hedvika Miller. Ta popsala postoj Američanů k válečným událostem i to, co občané říkají na kroky, které jejich prezident Joe Biden podstupuje.

Američani se bojí především nukleární války

Amerika je sice velmi informovaná ohledně událostí, které se momentálně odehrávají na Ukrajině, ale přece jenom jsou Američani stále daleko. A právě odtamtud Hedvika přiletěla Česka, které je pouhých 600 kilometrů od války. “Jsem v ČR už dva týdny. Samozřejmě já mám dobře vím, jak blízko nebo daleko Ukrajina je, ale mnozí Američané si to vůbec neuvědomují. Chodí mi od nich zprávy, zda jsem v pořádku a ať na sebe dávám pozor. Jsou z celé téhle situace velmi vyděšeni a bojí se především nukleární války. Je jim líto východoevropských a středoevropských zemí jako je Polsko, Česká republika a podobně. Je jim z toho skutečně smutno,” popisuje vnímání Američanů války na Ukrajině reportérka Frekvence 1.

Nárůst uprchlíků je na ulicích znát

Nejvíce uprchlíků přichází k nám, do Polska a na Slovensko. Sama reportérka tuto situaci zaznamenala, přesto že je v Praze pouze na otočku na pár dní. “Bydlím v hotelu na Národní třídě a musím říct, že jsem opravdu při procházení po ulici zaznamenala mnohem větší koncentraci ruského a ukrajinského jazyka,” říká Hedvika Miller a dodává, že se dá najít určitá podobnost mezi ukrajinskými uprchlíky u nás v Česku a mexickými uprchlíky v Americe. “Mexičani v USA se ocitají na stavbách, kdy uklízejí a dělají ty v uvozovkách podřadnější práce. V Americe je to naprosto běžné.”

Někteří Američané jen tuší, že se možná někde něco děje

Jak jsou Američané spokojeni s kroky a s výroky, které americký prezident Biden podstupuje a říká? “Obyvatelstvo je rozděleno do několika skupin. První z nich jsou Američani, kteří od začátku bedlivě sledují napětí mezi Ukrajinou a Ruskem a vědí, že tam hrozí válka nebo napadení. Musím uznat, že tomu nikdo nevěřil, že k tomu nakonec skutečně dojde. Tito lidé to zkrátka sledují, vědí, kde Ukrajina leží, kdo je Zelenskyj. Druhá skupina Američanů nevěděla až do začátku invaze, kde je Ukrajina a až poté, co viděli ty strašné reportáže, tak se o to začali víc zajímat a polohu Ukrajiny si zjistili. Třetí skupina jsou lidé, kteří vědí, že se možná někde něco děje, ale raději si pustí v televizi americký fotbal než zpravodajství. V barech a hospodách se žádná Ukrajina neřeší,” popisuje Hedvika přístup jednotlivých Američanů.

Trump by se s Putinem domluvil nebo mu pohrozil

Co se týče kroků Joe Bidena, popsala reportérka Frekvence 1 následovně: “Preference Joe Bidena ještě před Ukrajinou nebyly moc valné. On není považován za velice silného prezidenta. Už to není názor jen těch Američanů, kteří ho nevolili, dnes si to uvědomuje i řada demokratů. Existuje mnoho Američanů, kteří se domnívají, že kdyby byl v Bílém domě Donald Trump, tak že by ke konfliktu nedošlo a on by se nějak s Putinem domluvil. Je to obchodník, něco by mu slíbil, něčím by mu pohrozil… Však se sešel před třemi lety i s Kim Čong-unem. Podle těchto názorů čekal Putin na to, až bude v Bílém domě ten nejslabší prezident. Tenhle pohled světa na současného prezidenta USA začal chaotickým odchodem amerických vojáků z Afghánistánu. Údajně Bidenovi nedávno Trump radil, jak se zachovat, a že měl Putinovi pohrozit nukleárními zbraněmi, protože i Putin ví, že USA má nejlepší nukleární zbraně,” vysvětluje Hedvika Miller.

Zelenskyj je považován za hrdinu, který bojuje za svobodu celého světa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pustil americkému Kongresu video s důležitými záběry z Ukrajiny a následky války, které obsahovaly i mrtvé lidi a děti. V amerických médiích toto rezonovalo velice silně. Zelenskyj byl označen za hrdinu, za člověka, který umí bojovat za svůj stát, za svobodu nejen Ukrajiny, ale i celého světa. Na Ukrajině bojuje asi 16 000 civilistů, dobrovolníků z různých koutů světa a i z Ameriky. Američani jsou známí, že mají rádi zbraně a rádi si je nakupují, takže si vše převezli do Polska a odtamtud jeli na Ukrajinu a pomáhají ukrajinským vojákům,” tvrdí reportérka Frekvence 1 Hedvika Miller, která byla hostem Press klubu.

Zprávy - další články